česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Blahořečení P. Dominika Zavřela v italském opatství Casamari

Český velvyslanec při Svatém stolci Václav Kolaja se dne 17. dubna 2021 zúčastnil beatifikační mše v cisterciáckém opatství Casamari, při které bylo blahořečeno šest cisterciáckých mučedníků ze sklonku 18. století, mezi nimi i kněz českého původu P. Jan Chryzostom Dominik Zavřel O. Cist.

Beatifikační bohoslužbě předsedal prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinál Marcello Semeraro. Slavnosti se zúčastnilo i několik našich krajanů - mezi koncelebranty byl rektor římské Papežské koleje Nepomucenum P. Roman Czudek, z Česka přijeli cisterciáci z Vyššího Brodu a z Říma profesor Papežské univerzity sv. Tomáše Akvinského (Angelicum) P. Efrem Jindráček OP. 

Dominikán Jan Zavřel pocházel z Chodova v pražské arcidiecézi a vyučoval teologii v římském klášteře sv. Sabiny. Se svolením představených přestoupil roku 1776 k cisterciákům trapistické reformy do Casamari, kde mu opat dal nové řeholní jméno Dominik, o rok později složil slavné sliby a brzy se stal převorem a později novicmistrem. Když 13. května 1799 vtrhla do opatství francouzská vojska, vracející se z Neapole, a přes dobré přijetí začala klášter plenit, P. Zavřel dvakrát posbíral rozházené hostie – nejprve v kostele a poté v kapli klášterní ošetřovny, kde setrval v adoraci se dvěma spolubratry. Zde je překvapili opilí vojáci, a když se otec Zavřel potřetí snažil uchránit Nejsvětější svátost, byl ubit šavlí. Papež František schválil a potvrdil dekret o mučednictví (mučedníci Eucharistie) pro „Ctihodné Simona Cardona a druhy“, včetně P. Dominika Zavřela, 26. května 2020. Dnem liturgické památky nových blahoslavených bude 16. květen, což je pro nás i den svátku sv. Jana Nepomuckého.

 

blahořečení šesti cisterciáckých mučedníků včetně P. Jana Dominika Zavřela O. Cist.

blahořečení šesti cisterciáckých mučedníků včetně P. Jana Dominika Zavřela O. Cist.

beatifikační bohoslužba

beatifikační bohoslužba

relikvie P. Jana Dominika Zavřela O. Cist.

relikvie P. Jana Dominika Zavřela O. Cist.

relikvie mučedníků

relikvie mučedníků