česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Vatican News
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace soutěže INSPIRELI AWARDS u Svatého stolce

Delegace soutěže INSPIRELI AWARDS z České republiky vedená jejím předsedou Karlem Smejkalem se v doprovodu velvyslance České republiky při Svatém stolci J.E. Václava Kolaji zúčastnila dne 24. května 2023 generální audience a na jejím závěru se krátce setkala s papežem Františkem, aby mu představila své aktivity a předala speciální dar – úlomek z jediné budovy, která vydržela ničivou explozi v bejrútském přístavu, a která byla postavena československými stavebními inženýry. Hlavním poselstvím bylo informovat o soutěži a motivovat další mladé architekty ze všech částí světa, včetně těch nejchudších, kterým se tak mohou otevřít nové příležitosti.

Myšlenka soutěže vznikla na Stavební fakultě v Praze. Cílem soutěže je podpora mladých talentovaných architektů v celosvětovém měřítku bez ohledu na jejich sociální, ekonomický či etický původ.

Soutěž INSPIRELI AWARDS založili Karel Smejkal, bývalý prezident České republiky Václav Havel a známý výtvarník Bořek Šípek. Původně vznikla jako středoevropský projekt a inspirována Globálním vzdělávacím paktem papeže Františka se postupně rozrostla na celosvětovou soutěž pro studenty architektury ze 150 zemí světa. V porotě zasedá řada světově uznávaných architektů včetně oficiálního zástupce Svatého stolce, architekta Maria Botty.

Z předchozích ročníků vzešly konkrétní projekty, které se v současné době realizují, například Národní divadlo v Burkině Faso. Podrobnější informace o tomto projektu jsou na internetových stránkách www.inspireli.com. Cílem posledního ročníku této soutěže je obnovit přístav v libanonské metropoli Bejrútu, který byl zničený v létě 2020. Zástupci INSPIRELI AWARDS se rozhodli věnovat tento ročník soutěže obyvatelům Libanonu, aby jim ukázali, že na ně svět nezapomíná.

Delegace INSPIRELI AWARDS byla následující den přijata také podsekretářem Dikasteria pro kulturu a vzdělání Mons. Sánchezem de Toca y Alamedou, aby celý projekt a soutěž představila.

dar pro papeže Františka - fragment z budovy v Bejrútu

dar pro papeže Františka - fragment z budovy v Bejrútu

Delegace INSPIRELI AWARDS u Svatého stolce

Delegace INSPIRELI AWARDS u Svatého stolce