česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR při Svatém stolci/ Ambasciata della Rep. Ceca presso la Santa Sede
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Svatováclavské oslavy ve Vatikánu

U příležitosti svátku sv. Václava byla tradičně sloužena dne 28. září 2021 v bazilice sv. Petra ve Vatikánu slavnostní mše svatá.

Bohoslužbě u oltáře Katedry předsedal nejstarší kardinál Kolegia kardinálů a emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů J.Em Jozef kardinál Tomko původem ze Slovenska. Koncelebrovali představitelé a alumni římské Papežské koleje Nepomucenum. Mše se zúčastnili velvyslanci a zástupci diplomatického sboru akreditovaní při Svatém stolci, krajané žijící v Římě a poutníci z ČR. Homilii pro tuto příležitost připravil podsekretář Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, český rodák J.Em. Michael kardinál Czerny S.J. a v jeho zastoupení ji přečetl vedoucí české sekce Vatikánského rozhlasu P. Petr Vacík S.J. Příběh sv. Václava zasadil do současného kontextu pandemie a uprchlické a klimatické krize. Lidský egoismus, který bránil sv. Václavovi nalézt útočiště v kostele, přirovnal k „plotům v Evropě“, bránícím potřebným a uprchlíkům nalézt nový domov a jistoty.

K účastníkům bohoslužby promluvil rovněž velvyslanec České republiky při Svatém stolci Václav Kolaja. Připomněl mj. význam osobnosti babičky sv. Václava a letošní Rok sv. Ludmily vyhlášený u příležitosti 1100 let od jejího úmrtí. Ten vyvrcholil dne 18. září Národní svatoludmilskou poutí v Tetíně, na kterou Svatý otec vyslal vídeňského arcibiskupa a českého rodáka kardinála Christopha Schönborna, jako papežského legáta.

Závěrem bohoslužby se liturgický průvod za zpěvu Svatováclavského chorálu přesunul do transeptu baziliky k oltáři sv. Václava, kde rektor Papežské koleje Nepomucenum P. Roman Czudek pronesl modlitbu za český národ.

Bohoslužbu za doprovodu varhaníka Matěje Pinkase doplnil sólovým zpěvem barytonista Vladimír Jindra.

Galerie


Slavnostní svatováclavská mše