česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR při Svatém stolci/ Ambasciata della Rep. Ceca presso la Santa Sede
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní mše svatá u příležitosti vzniku samostatné České republiky

Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci společně s Velvyslanectvím Slovenské republiky při Svatém stolci zorganizovalo dne 17. dubna 2023 mši u příležitosti 30. výročí vzniku dvou samostatných států – České republiky a Slovenské republiky. Bohoslužbě v papežské bazilice Panny Marie Větší předsedal státní sekretář Svatého stolce kardinál Pietro Parolin.

 

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin v homilii vyzdvihl pokojné rozdělení společného československého státu: „Česko a Slovensko se rozešly v pokoji a daly tak světu výmluvný příklad vyřešení požadavků na sebeurčení a nezávislost ve vzájemném respektu, míru a pravém bratrství.“ Citoval také sv. Jana Pavla II., který navštívil samostatné Česko v květnu 1995 a rovněž ocenil pacifický rozchod bývalé ČSFR. Bratrské pouto, včetně jazykové a kulturní blízkosti mezi oběma národy podle Parolina stvrzují společné zdroje evangelizace, které se datují příchodem soluňských bratří sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Oba bratři tehdy přinesli slovanským národům písmo hlaholici a staroslověnský jazyk, čímž položili základy slovanské vzdělanosti. Symbolicky v papežské bazilice Panny Marie Větší papež Hadrián II. v roce 868 schválil slovanskou liturgii položením slovanských bohoslužebných knih na hlavní oltář za přítomnosti sv. Cyrila a Metoděje.

V závěru bohoslužby promluvili k účastníkům i slovenský velvyslanec Marek Lisánsky a český velvyslanec Václav Kolaja. Oba tituláři připomněli společné kořeny vzájemných vztahů sahající až k velkému misionářskému dílu zmíněných slovanských apoštolů na Velké Moravě v 9. století. Jako zásadní faktor udržení mimořádně přátelských vazeb mezi Čechy a Slováky označili mírové, konsensuální a smluvně podložené rozdělení společného státu v roce 1992. Pokojný československý rozchod ukázal Evropě a světu, že je možné řešit rozepře věcně, rozumně a klidně.

Mezi koncelebranty mše svaté byli mj. podsekretář Státního sekretariátu Svatého stolce Mons. Mirosław Stanisław Wachowski, mimořádný komisař pro papežskou baziliku Panny Marie Větší Mons. Rolandas Makrickas, rektor Papežské koleje Nepomucenum o. Roman Czudek a rektor Papežského slovenského ústavu a kolegia sv. Cyrila a Metoděje o. Pavol Zvara. Bohoslužby se zúčastnili představitelé Svatého stolce, Suverénního řádu maltézských rytířů, diplomatického sboru a také čeští a slovenští krajané.

Další informace jsou dostupné na stránkách české sekce Vatican News nebo Cirkev.cz .

Projevy velvyslanců České republiky a Slovenské republiky při Svatém stolci:

Projev J.E. velvyslance Václava Kolaji (DOCX, 17 KB)

Projev J.E. velvyslance Marka Lisánskeho (DOCX, 16 KB)

Galerie


Slavnostní mše svatá v papežské bazilice Panny Marie Větší v Římě/ Santa Messa nella Basilica Papale di Santa Maria Maggiore a Roma