česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR při Svatém stolci/ Ambasciata della Rep. Ceca presso la Santa Sede
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Iter Europaeum – česká zastávka v bazilice sv. Klimenta

V neděli 9. května 2021 v Den Evropy byl slavnostní mší svatou v bazilice sv. Jana v Lateránu zahájen sdílený projekt Delegace Evropské unie a velvyslanectví členských států Evropské unie akreditovaných při Svatém stolci pod názvem Iter Europaeum. Pořádá se u příležitosti oslav 50. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Evropskou unií a Svatým stolcem a spočívá ve společné pouti po římských kostelech, ke kterým mají členské státy historickou vazbu nebo jsou spjaty s životem jejich národní komunity.

Česká prezentace přišla na řadu ještě v Den Evropy, hned po zahajovací mši svaté v Lateránu a první zastávce v bazilice Čtyř korunovaných mučedníků, kterou si zvolilo Lotyšsko. Český program se uskutečnil v bazilice sv. Klimenta, v níž se nachází hrob sv. Cyrila, a sestával z vítacích proslovů českého velvyslance při Svatém stolci Václava Kolaji a převora baziliky P. Stephena Hutchinsona, O.P., hudebního bloku v podání sólového pěvce Vladimíra Jindry a Kvarteta koleje Nepomucenum, přednášky P. Lukáše Jambora a závěrečné modlitby vedené rektorem Papežské koleje Nepomucenum P. Romanem Czudkem.

V krásně provedeném hudebním bloku zazněl mj. Velkomoravský chorál, dále výběr Biblických písní a Duchovních zpěvů od Antonína Dvořáka, jejichž doprovodu se ujal bohoslovec koleje Matěj Pinkas, a vstupní antifona Slyšte slovo, zhudebněná P. Olejníkem. Poutavá přednáška P. Lukáše Jambora byla věnována ikonografii baziliky a osobnosti a dílu sv. Cyrila, resp. jeho vazbě na české dějiny a českou kulturu.

Po dobu konání akce Iter Europaeum je v bazilice umístěn světelný panel o vazbách Česka na zmíněnou baziliku a o historii navázání diplomatických vztahů mezi Evropskou unií a Svatým stolcem (více informací na: www.itereuropaeum.eu).

zahájení

zahájení

proslov velvyslance Václava Kolaji

proslov velvyslance Václava Kolaji

uvítání priora baziliky

uvítání priora baziliky

zpěv sólisty v doprovodu varhan

zpěv sólisty v doprovodu varhan

přednáška P. Lukáše Jambora

přednáška P. Lukáše Jambora

kvartet Papežské koleje Nepomucenum

kvartet Papežské koleje Nepomucenum

závěrečná modlitba rektora P. Romana Czudka

závěrečná modlitba rektora P. Romana Czudka