česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Grzegorz Gałązka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mše ve Vatikánu u příležitosti 30. výročí vzniku Visegradu

Dne 15. února 2021 se u příležitosti 30. výročí založení Visegradské skupiny uskutečnila ve vatikánské bazilice sv. Petra slavnostní bohoslužba.

Akci organizoval polský velvyslanec při Svatém stolci pan Janusz Kotański, jehož země nyní Visegradské skupině předsedá, společně s tituláři Maďarska, Slovenska a Česka Eduardem Habsburgem-Lotharingiai, Markem Lisánskym a Václavem Kolajou. Na mši svatou byl zván diplomatický sbor při Svatém stolci, ze zemí Visegradu se zúčastnili i velvyslanci akreditovaní při Italské republice a ředitelé kulturních institutů, včetně české velvyslankyně v Itálii paní Hany Hubáčkové a ředitelky Českého centra v Římě paní Petry Březáčkové. 

Bohoslužbě předsedal arcibiskup Jan Romeo Pawłowski, sekretář pro papežská zastoupení na Státním sekretariátu Svatého stolce. Koncelebranty byli kněží ze zemí Visegradu, jedním z nich i rektor Papežské koleje Nepomucenum Roman Czudek. Před začátkem mše položili velvyslanci Visegradu při Svatém stolci věnec u hrobu papeže sv. Jana Pavla II., během mše pak každý z velvyslanců pronesl ve svém rodném jazyce a v italštině přímluvu za svou zemi. 

Po bohoslužbě ještě promluvil jménem celé Visegradské skupiny polský velvyslanec Kotaňski, který ve svém projevu vyzdvihl formát Visegradské skupiny a 30 let její existence jako příklad solidarity a efektivní spolupráce kvarteta středoevropských zemí, která se přetavuje i do praktické formy aktivní spolupráce velvyslanců akreditovaných při Svatém stolci, což dokládá mimo jiné též řada společných projektů. Připomněl, podobně jako před ním Mons. Pawłowski ve své homilii, též osobnost papeže sv. Jana Pavla II., který byl skutečnou morální i lidskou oporou všem, nejen věřícím katolíkům v zemích pod někdejším jhem komunistických režimů. Zároveň vysoce ocenil postoj papeže Františka, který udržuje vzpomínku na svého polského předchůdce stále živou. 

kladení květin u hrobu svatého Jana Pavla II.

kladení květin u hrobu svatého Jana Pavla II.

hrob svatého Jana Pavla II.

hrob svatého Jana Pavla II.

velvyslanci V4 v  bazilice sv. Petra ve Vatikánu

velvyslanci V4 v  bazilice sv. Petra ve Vatikánu

mše zemí V4 ve Vatikánu

mše zemí V4 ve Vatikánu

Velvyslanci akreditovaní při Svatém stolci a v Itálii během mše V4

Velvyslanci akreditovaní při Svatém stolci a v Itálii během mše V4