česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR při Svatém stolci/ Ambasciata della Rep. Ceca presso la Santa Sede
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

100. výročí vysvěcení prvních slovenských biskupů v Československu

Velvyslanec České republiky při Svatém stolci Václav Kolaja se na pozvání slovenského velvyslance při Svatém stolci pana Marka Lisánskeho zúčastnil slavnostní mše svaté u příležitosti 100. výročí vysvěcení prvních slovenských biskupů v Československu - nitranského Karola Kmeťka, banskobystrického Mariána Blahu a spišského Jána Vojtaššáka. 

Bohoslužba se konala v Papežském slovenském ústavu a kolegiu sv. Cyrila a Metoděje v Římě dne 14. února 2021, tj. v den 1152. výročí úmrtí sv. Cyrila. Mši svaté předsedal emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů kardinál Jozef Tomko společně s rektory slovenské a české papežské koleje v Římě Mons. Pavlem Zvarou a Mons. Romanem Czudkem. 

Svěcení zmíněné trojice slovenských biskupů se uskutečnilo v Nitře dne 13. února 1921 a hlavním světitelem byl tehdejší apoštolský nuncius v Československu arcibiskup Clemente Micara. Jednalo se o významnou událost ve slovenských i československých dějinách, která zároveň znamenala začátek nové epochy života místních církví pod vedením vlastních biskupů.