česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Darování požehnaného piva Pilsner Urquell Svatému stolci

Počátkem Svatého týdne dorazila do Vatikánu dodávka s 2019 lahvemi požehnaného piva Pilsner Urquell. Ingredience, ze kterých se darované pivo vařilo, byly požehnány na Popeleční středu dne 6. března plzeňským biskupem Mons. Tomášem Holubem. Z rukou velvyslance České republiky při Svatém stolci Václava Kolaji pivo symbolicky převzal substitut Státního sekretariátu Svatého stolce Mons. Edgar Peña Parra.

Zástupci Plzeňského Prazdroje vrchní sládek pan Václav Berka a obchodní ředitel pan Tomáš Mráz se ve středu po Velikonocích zúčastnili generální audience papeže Františka. Na audienci s sebou přinesli cca 50 cm vysoký krucifix zhotovený z dubového dřeva z historických sudů pivovaru určený pro varnu Plzeňského Prazdroje. Jeho Svatost František unikátní kříž požehnal.

Den před generální audiencí se uskutečnila ochutnávka požehnaného plzeňského piva pro zástupce Svatého stolce, Maltézského řádu, diplomatický sbor a české krajany v příjemném prostředí Bibliobaru na nábřeží Tibery v blízkosti Andělského hradu. Hosté si zde mohli vychutnat na čerstvém vzduchu pravé plzeňské pivo ze sudu čepované vrchním sládkem panem Václavem Berkou.   

Velikonoční svátky ve Vatikánu tak nesou již tradičně český prvek. Dodávkou zlatého ležáku z Plzně do Vatikánu tímto představitelé plzeňského pivovaru letos již podeváté posílají pozdrav všem pracovníkům Svatého stolce a projevují úctu jejich náročné a odpovědné misi. Počet lahví odpovídá vždy letopočtu, tj. každým rokem se zvyšuje o jednu láhev. 

Každoroční darování velikonočního piva Pilsner Urquell pro Svatý stolec připomíná historické dodávky plzeňského piva do Vatikánu za pontifikátu Lva XIII. v 19. století. Tehdy papežův osobní lékař doporučil Lvu XIII. pít nefiltrovanou plzeň ze zdravotních důvodů.

 

Galerie


23. 4. 2019