česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Svatováclavská mše v bazilice sv. Petra dne 28.9.2019

Dne 28.9. 2019 byla ve Vatikánu v bazilice sv. Petra u oltáře Katedry sloužena tradiční slavnostní svatováclavská mše.

 

Čeští krajané a poutníci se i letos, v den svátku sv. Václava, shromáždili ve vatikánské bazilice na slavnostní české bohoslužbě u oltáře katedry sv. Petra.

České bohoslužbě předsedal arciopat břevnovského kláštera, o. Petr Prokop Siostrzonek OSB, koncelebroval rektor Papežské koleje Nepomucenum, o. Roman Czudek, kněží a studenti koleje.

Význam svátku sv.Václava jako Dne české státnosti během bohoslužby zdůraznil velvyslanec ČR při Svatém stolci pan Václav Kolaja a poradce ministra zahraničních věcí pan Radek Vogl, který přečetl ministrův pozdravný dopis pro krajany a poutníky. Pan ministr ve svém poselství na dálku připomněl desáté výročí návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice, jakož i nadcházející třicáté výročí sametové revoluce, jíž bezprostředně předcházela kanonizace Anežky České, a vyjádřil úmysl osobně se zúčastnit listopadové národní pouti ke Svatému stolci.

Slavnostní mši, které se zúčastnilo přes 100 věřících, hudebně doprovodil renomovaný pražský chlapecký sbor Pueri gaudentes.

V závěru liturgie Pueri gaudentes rozezněli baziliku svatováclavským chorálem a všichni shromáždění se odebrali k oltáři sv. Václava  v pravém transeptu baziliky. Na tomto místě se společně pomodlili za vlast a zazpívali českou hymnu.

 

 

 

Galerie


Svatováclavská mše 28.9.2019