česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pocta sv. Janu Nepomuku Neumannovi

Ve čtvrtek 11. dubna v 10:30 hod. se v římském kostele Sant'Alfonso de Liguori na Via Merulana 26 uskutečnila  slavnostní mše  k poctě sv. Jana Nepomuka Neumanna, slavného prachatického rodáka a prvního svatého Severní Ameriky.

Mši předsedal rektor kostela Sant'Alfonso P. Luis Alberto Roballo, C.Ss.R., mezi koncelebranty byli vicerektor P. Vojtěch Novotný a spirituál Papežské koleje Nepomucenum P. Tomáš Roule, prachatický vikář P. Petr Plášil a netolický farář otec Pavel Liška. Bohoslužbu, během níž zazněla přímluvná modlitba za celý český národ, zakončilo procesí se světcovými relikviemi v monstranci k mozaikovému vyobrazení sv. Jana Nepomuka Neumanna v první boční kapli vlevo. Příklad světcova života připomněl přítomným prachatický vikář, otec Petr Plášil. V době, kdy mnozí odcházeli do Spojených států snít svůj „americký sen“, bylo snem našeho světce sloužit až do naprostého vyčerpání sil, řekl ve své promluvě.

K poctě sv. Jana Nepomuka Neumanna byla u příležitosti mše v kostele instalována výstava obrazů, kterou představil starosta města Prachatice Ing. Martin Malý. Obrazům bylo při bohoslužbě slavnostně požehnáno a poté byly odvezeny zpět do Prachatic do kláštera řádových sester Boromejského řádu. Obrazy vznikly na výtvarném workshopu SALVE, který každoročně již po 13 let pořádá město Prachatice. Následně budou obrazy vystaveny na Velvyslanectví USA v Praze, kde se slavnostní vernisáže, která se uskuteční 19.06.2019 od 17.00 hodin, zúčastní i apoštolský nuncius Charles D. Balvo. 

Těmito projekty se město Prachatice připravuje na 160. výročí úmrtí slavného rodáka. Slavnostní bohoslužbě byli přítomni i velvyslankyně České republiky v Itálii a na Maltě paní Hana Hubáčková a velvyslanec České republiky při Svatém stolci pan Václav Kolaja.