česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pocta Tomáši kardinálu Špidlíkovi

U příležitosti nedožitých 100. narozenin Tomáše kardinála Špidlíka se dne 17. prosince 2019 uskutečnila v Papežském orientálním institutu v Římě konference na téma Trinitární téma jako výzva pro kulturu a teologii a výstava věnované životu a dílu kardinála Špidlíka. Konferenci i výstavu uspořádalo Velvyslanectví ČR při Svatém stolci ve spolupráci s již zmíněným Papežským orientálním institutem a Centrem Aletti.

kardinál Tomáš Špidlík v rajské zahradě,  A. Iščenko

kardinál Tomáš Špidlík v rajské zahradě,
A. Iščenko

 

Přítomné pozdravil rektor Papežského orientálního institutu David Nazar, SJ a poté velvyslanec ČR při Svatém stolci Václav Kolaja. Své příspěvky přednesli prof. Richard Čemus, SJ, dlouholetý spolupracovník kardinála Špidlíka na Papežském orientálním institutu, Otec Marko I. Rupnik, SJ, ředitel římského Centra Aletti, kde kardinál Špidlík dlouhá léta působil a na závěr konference přednesl svůj příspěvek jeden z největších teologů současnosti prof. Christos Yannaras.  

Po skončení konference proběhla slavnostní inaugurace italské verze panelové výstavy věnované životu a dílu kardinála Špidlíka za účasti autora výstavy Ing. arch. Jiřího Šťasty, jejíž česká verze byla prezentována v letošním roce i v Senátu Parlamentu ČR v Praze. 

Vzpomínkový večer byl zakončen mší v papežské bazilice Panny Marie Sněžné v kapli "Salus populi romani", kterou celebroval emeritní papežský ceremoniář J.E. Mons. Piero Marini.

 

 

 

Galerie


Výstava o kardinálu Špidlíkovi