česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pohřeb P. Josefa Koláčka SJ

Velvyslanec České republiky při Svatém stolci Václav Kolaja se dne 12. září 2019 zúčastnil pohřebních obřadů P. Josefa Koláčka SJ slavených v kapli generální kurie Tovaryšstva Ježíšova v Římě, po nichž bylo tělo zesnulého uloženo na římském hřbitově Campo Verano.

 

Otec Josef Koláček se narodil 1. září 1929 v Bystrci u Brna. Po maturitě v roce 1948 vstoupil 14. srpna 1948 na Velehradě do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova. V noci z 13. na 14. dubna 1950 byl zatčen spolu s ostatními jezuity a deportován do koncentračních klášterů v Bohosudově a Oseku. Potom byl poslán do PTP. V letech 1954 – 1968 pracoval jako pomocný dělník v brněnské Zbrojovce a tajně studoval teologii. Mnohokrát byl vyšetřován v různých procesech s jezuity, ale nikdy nebyl odsouzen. Na kněze byl vysvěcen tajně 23. ledna 1968 biskupem Felixem M. Davídkem.
V roce 1968 odešel do rakouského Innsbrucku, kde dokončil svá teologická studia. V roce 1970 byl povolán do Říma, kde začal pracovat jako redaktor české sekce Vatikánského rozhlasu. Slavné sliby složil 2. února 1972. Od roku 1971 do konce roku 2001 byl vedoucím české sekce Vatikánského rozhlasu, a tak se stal nejdéle sloužícím šéfredaktorem českého vysílání. Po roce 2001 otec Koláček nadále působil jako redaktor české sekce Vatikánského rozhlasu. Věnoval se překladatelské činnosti a dějinám jezuitského řádu, tiskem mu vyšlo několik desítek knih.
V roce 2010 ocenili čeští a moravští biskupové P. Koláčka za dlouholeté působení v české sekci Vatikánského rozhlasu a za literární a publicistickou činnost Pamětní medailí České biskupské konference. Roku 2012 se P. Koláček stal laureátem Ceny města Brna v oblasti „žurnalistika a publicistika“. Roku 2016 mu Ústav pro studium totalitních režimů udělil Cenu Václava Bendy za statečné občanské postoje v době komunistické diktatury.
Až do konce života byl členem mezinárodní jezuitské komunity v rezidenci sv. Petra Kanisia v Římě. Zemřel po náhlé a krátké hospitalizaci v nemocnici Santo Spirito, zaopatřen svátostmi.
Otec Josef byl známý svou zacíleností, radostnou povahou, nadhledem a smyslem pro humor. V jeho knihách se odráží smysl pro mystiku a pro krásu českého jazyka.

S laskavým svolením české sekce Vatican News uvádíme též komentář P. Federica Lombardiho, bývalého generálního ředitele Vatikánského rozhlasu, Vatikánské televize a tiskového mluvčího papeže.

 

homílie P. Dinh Trana

homílie P. Dinh Trana

zádušní mše pohřbu P. Koláčka

zádušní mše pohřbu P. Koláčka