česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR při Svatém stolci/ Ambasciata della Repubblica Ceca presso la Santa Sede
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koruna sv. Anežky umístěna v bazilice sv. Petra

U příležitosti České národní pouti v Římě byl papeži Františkovi během generální audience dne 13.11.2019 slavnostně předán dar českých poutníků - socha Koruna sv. Anežky z dílny akademického sochaře Daniela Trubače spojený s finančním darem ve výši 1,2 mil. Kč pro chudé a potřebné.
 

Papež následně rozhodl o umístění sochy do Kaple svatých patronů Evropy, která se nachází v podzemí baziliky sv. Petra.

 

Socha „KORUNA SVATÉ ANEŽKY ČESKÉ“ je osobním projevem vděčnosti českého lidu za svatořečení princezny Anežky před 30 lety, nastolení svobody a pádu železné opony. Je utvořena ze dvou částí. Celková výška sochy je 2,45 m a váží 300 kg. Je odlita z bronzu, stříbra a doplněna barevnými skly. Spodní část sochy zdobí otisky dárců. Další, otištěny na speciální papír, jsou vloženy do těla sochy.

Nápisy POKORA - HUMILITAS, LÁSKA - CARITAS a VÍTĚZSTVÍ - VICTORIA symbolicky vyjadřují ideje programu sv. Anežky České. Dále zde můžeme vidět ptáčky, tvory stvořené Bohem, kterým sv. František z Assisi pronášel svá kázání. Na korpusu sochy rotují fragmenty plátna – záplaty, jimiž sv. Klára vyspravila potrhaný oděv sv. Františka. Jejich životy byly pro Anežku velmi inspirující. Provaz se třemi uzly představuje řeholní povolání a s tím spojený slib chudoby, čistoty a poslušnosti Kristu. Vrcholem horní části sochy je jeden z atributů sv. Anežky České - KORUNA.

Česká princezna pocházející z urozeného královského přemyslovského rodu se mohla stát první dámou Evropy. Této možnosti se vzdala a věnovala svůj život lidem nemocným a na okraji společnosti. Proměňovala slova v činy a pomáhala. Její korunu autor vytvořil z lipových listů, neboť lípa je náš národní strom. Ve všech slovanských jazycích se řekne stejně a má tvar srdce. Pro Slovany je pojem srdce velmi důležitý. Skleněné barevné krystaly prezentují naše národní barvy - červenou, modrou a bílou.

Celá socha je koncipována jako relikviář. Schránka na relikvii se nachází pod korunou a je vsazena do „MLHY RÁJE“.