česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Svatovojtěšská mše

U příležitosti svátku sv. Vojtěcha byla v bazilice sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově dne 2. května 2019 sloužena slavnostní mše zemí Visegrádské skupiny.

Již čtvrtým rokem se česká, slovenská, maďarská a polská papežská kolej stejně tak jako velvyslanectví 4 zemí Visegrádské skupiny zapojují do oslavy svátku sv. Vojtěcha, společného patrona zemí střední Evropy. V letošním roce pak organizace připadla slovenské Papežské koleji sv. Cyrila a Metoda a velvyslanectví SR při Svatém stolci, neboť Visegrádské čtyřce aktuálně předsedá právě Slovenská republika.

Tradiční bohoslužba se letos poprvé konala v bazilice sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově, který byl původně zasvěcen sv. Vojtěchu, a kde se rovněž nachází nejstarší reliéfní vyobrazení tohoto druhého pražského biskupa.

Svatovojtěšské mši předsedal rektor slovenské koleje Sv. Cyrila a Metoda P. Pavol Zvara. V homilii připomněl odkaz sv. Vojtěcha, ale také mučedníky naší doby. Postranní kaple baziliky sv. Bartoloměje jsou totiž vyhrazeny připomínce novodobých mučedníků 20. a 21. století.

Po skončení mše se liturgický průvod odebral do kaple vévodící levé boční lodi, kde jsou ve schránce pod oltářem uloženy ostatky sv. Vojtěcha.

Galerie


2. 5. 2019