česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR při Svatém stolci/Ambasciata della Rep. Ceca presso la Santa Sede
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sympozium a výstava Diktatura versus naděje v Udine

Dne 21. února 2019 se na univerzitě v Udine uskutečnilo jednodenní sympozium „Diktatura versus naděje“ věnované pronásledování katolické církve v Československu v letech 1948 – 1989. Současně byla v udinské katedrále inaugurována stejnojmenná výstava, která zde bude k vidění do 10. března 2019.

Po slavnostním úvodu, během něhož vystoupil i velvyslanec Václav Kolaja, přišly na řadu odborné příspěvky. Profesor historie z udinské univerzity Gianluca Volpi zahájil odbornou část projevem na téma vztahu Vatikánu a církví ve střední Evropě v rozmezí let 1945 – 1989. Dr. Stanislava Vodičková z Ústavu pro studium totalitárních režimů poté přiblížila osud kardinála Josefa Berana. Členky řádu Sv. Karla Boromejského S. M. Remígie Češíková a S. M. Vojtěcha Fialová se nato ve svém vystoupení věnovaly příkladnému životu a spiritualitě boromejky Matky Vojtěchy Hasmandové.  Posledním řečníkem byla dr. Tiziana Menotti z Univerzity v Udine, která představila svůj překlad knihy Miloše Doležala do italštiny o páteru Josefu Toufarovi „Jako bychom dnes zemřít měli“. Po odborných příspěvcích následovalo promítání dokumentárního filmu mapujícího životní příběh Josefa Toufara v režii Romana Vávry z roku 2016.

U příležitosti sympozia byla instalována v udinské katedrále panelová výstava „Diktatura versus naděje“. Výstava přináší na 25 tematických panelech náhled do života římskokatolické církve v období komunistické diktatury v Československu. Od proticírkevní propagandy a proticírkevních zákonů přes faktické zásahy represivních složek státu vůči řeholním řádům, internaci a věznění biskupů, pobyty duchovních v pracovních táborech a vězení, vykonstruované procesy a mučedníky vzniklé z komunistické represe až k životním příběhům významných církevních představitelů vč. kardinálů Berana, Vlka či Duky. Součástí expozice jsou i speciální panely věnované Matce Vojtěše Hasmandové. Výstava zde potrvá až do 10. března 2019.

Organizátorem akce byla Univerzita v Udine, Velvyslanectví ČR při Svatém stolci jí poskytlo záštitu .

Galerie


21.2. 2019