česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR při Svatém stolci
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

50. výročí úmrtí kardinála Berana

Dne 17. května 1969 zemřel v Římě kardinál Josef Beran. Tuto význačnou osobnost katolického exilu jsme si v Římě připomněli v Papežské koleji Nepomucenum a v bazilice sv. Petra v místě jeho bývalého hrobu.

Na svátek sv. Jana Nepomuckého (16. 5.) uspořádala Papežská kolej Nepomucenum u příležitosti  90. výročí svého založení a k připomínce 50. výročí úmrtí kardinála Berana sváteční bohoslužbu a setkání s krajanskou komunitou. Mši předsedal bývalý papežský nuncius v ČR Mons. Giuseppe Leanza, který ve své homilii rovněž připomněl život a dílo kardinála Berana. Velvyslanectví ČR při Svatém stolci zde bylo zastoupené velvyslancem Václavem Kolajou.

Na 50. výročí Beranovy smrti pak velvyslanec Václav Kolaja doprovázen ostatními pracovníky velvyslanectví položil květiny u pamětní desky kardinála Berana v kapli Panny Marie Bocciaty v podzemí baziliky sv. Petra. Tato mramorová pamětní deska byla instalována v místě, kde po 49 let spočívaly kardinálovy ostatky. V dubnu 2018 se pak slavnostně navrátily do vlasti a byly uloženy ve svatovítské katedrále. Podrobnější informace k převozu ostatků kard. Berana naleznete v tomto článku .

Mons. Giuseppe Leanza

Mons. Giuseppe Leanza

 

Mše v Papažeské koleji Nepomucenum 16. 5. 2019

Mše v Papažeské koleji Nepomucenum 16. 5. 2019