česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Servizio Fotografico - Vatican Media
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Budějovický Budvar daroval papeži Františkovi požehnané adventní pivo

U příležitosti svátku patrona Českých Budějovic sv. Mikuláše se v letošním roce opět vypravila z jihočeského města do Vatikánu delegace složená ze zástupců biskupství, města a pivovaru, aby připomněla štědrost a milosrdenství místního patrona. Jako dar Jeho Svatosti papeži Františkovi bylo přivezeno požehnané adventní pivo.

Svatý Mikuláš se tak stal pojítkem Českých Budějovic a Vatikánu. Zároveň se českobudějovický patron stal symbolem spolupráce českobudějovické diecéze, města a pivovaru, z níž vyšel charitativní projekt zaměřený na podporu sociálních služeb, které poskytuje diecézní charita.

Na počátku tohoto charitativního projektu bylo žehnání várce piva Mons. Vlastimilem Kročilem, biskupem českobudějovickým. Po 90-ti dnech zrání začali dobrovolníci z řad zaměstnanců pivovaru prodávat požehnané pivo na adventních trzích v Českých Budějovicích. Tržby z prodeje tohoto požehnaného piva budou po Novém roce předány Diecézní charitě České Budějovice, která jej využije pro potřeby svých klientů. Pivovar se tak vedle zapojení vlastních zaměstnanců do charitativního projektu při prodeji piva bude snažit oslovit i širokou veřejnost a aktivovat ji k příspěvku pro dobrou věc.

Z požehnané várky byl stejně tak jako v minulém roce připraven dar pro Jeho Svatost papeže Františka. V letošním roce se jedná o 123 ručně balených láhví o objemu 1 litr, kdy množství láhví odpovídá létům od založení pivovaru. Jednu z láhví určených pro papeže Františka symbolicky předal generální ředitel Budvaru Petr Dvořák do rukou Jeho Svatosti na generální audienci dne 12. prosince v hale Pavla VI. ve Vatikánu.

Vedle generálního ředitele Budvaru se s papežem Františkem rovněž pozdravili českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil, primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, ředitel českobudějovické diecézní charity Jiří Kohout a starosta města Planá nad Lužnicí Jiří Šimánek (jako zástupce firmy Raj food – perníky, která dodala apoštolské charitě perníky pro její klienty).

K vlastní dodávce požehnaného piva došlo již o dva dny dříve, v pondělí 10. prosince, kdy pivo symbolicky převzal z rukou velvyslance ČR při Svatém stolci Václava Kolaji substitut Státního sekretariátu Svatého stolce Mons. Edgar Peňa-Parra.

Reportáž z předání darů jihočeské delegace naleznete na webu Vatikánského rozhlasu.

Společné foto delegace před bazilikou sv. Petra

Společné foto delegace před bazilikou sv. Petra

Kardinál Krajewski (uprostřed) přijal perníky pro apoštolskou charitu

Kardinál Krajewski (uprostřed) přijal perníky pro apoštolskou charitu