česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Czech Tourism
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference o poutních místech ve střední a východní Evropě

Kdy: 15.05.2018, Kde: Accademia d'Ungheria

Velvyslanectví Maďarska při Svatém stolci uspořádalo ve spolupráci s velvyslanectvími České republiky, Slovenska, Polska, Chorvatska a Slovinska dne 15. května 2018 v Maďarské akademii na Via Giulia jednodenní mezinárodní konferenci o poutních místech ve střední a východní Evropě.

Tato konference představila jednotlivé země v uvedeném prostoru z pohledu poutních míst a křesťanských tradic, která jsou spojená s poutní turistikou. Za Českou republiku vystoupila dr. Jana Michalčáková z Palackého univerzity v Olomouci, která přiblížila klíčový význam poutního místo Velehrad jakožto politicko-náboženského centra Evropy od raného středověku. Ředitel milánského Czech Tourism pan Luboš Rosenberg dále vystoupil s propagací České republiky jakožto destinace pro poutní turistiku.

Mezi dalšími řečníky byli vedle přednášejících z jednotlivých prezentovaných zemí rovněž zástupci úřadů Svatého stolce, které mají v agendě poutní turistiku (předseda Papežské rady pro novou evangelizaci Mons. Rino Fisichella, podsekretář Papežské rady pro kulturu Monsignor Melchor Sánchez de Toca), zástupce Italské biskupské konference Don Gionatan De Marco či komisař EU pro vzdělání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics.

Účastníci konference tak měli možnost vedle zajímavostí z jednotlivých prezentovaných zemí zaznamenat i celou řadu styčných bodů, které všechny země propojují,  ať už je to mariánský kult, kult Cyrila a Metoděje či uctívání novodobých mučedníků 20. století, jakožto obětí nacismu a komunismu.

 

 

galerie


15. 5. 2018