česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR při Sv. stolci / Ambasciata Rep. Ceca presso la Santa Sede
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pamětní deska připomínající kardinála Josefa Berana umístěna do baziliky sv. Petra

Na svátek svatého Václava dne 28. září 2018 byla v kapli Panny Marie Bocciaty v podzemí baziliky sv. Petra ve Vatikánu požehnána mramorová pamětní deska, která připomíná, že v těchto místech spočívaly až do letošního dubna ostatky kardinála Josefa Berana.

Slavnostní obřad žehnání pamětní desky vedl biskup královéhradecký Mons. Jan Vokál, který při této příležitosti předal zástupci Svatého stolce Mons. Lanzanimu děkovný dopis od J. Em. kardinála Dominika Duky. Ceremonie se dále účastnili představitelé české komunity v Římě včetně velvyslance ČR při Svatém stolci Václava Kolaji, zástupců Papežské koleje Nepomucenum, poutního domu Velehrad a sdružení českých krajanů v Římě.

Mramorová deska byla instalována počátkem září přímo v místě původní hrobky kardinála Berana. Nese italský nápis, který v překladu znamená: Na tomto místě, z vůle papeže Pavla VI., spočívaly ctihodné ostatky kardinála Josefa Berana, pražského arcibiskupa a českého primase, od 22. května 1969 do 19. dubna 2018, kdy byly přeneseny do jeho katedrály sv. Vita, Václava a Vojtěcha v Praze.

Kardinál Josef Beran, který zemřel v římském exilu dne 17. května 1969, ve své závěti projevil přání být pohřben ve své vlasti. Vzhledem k tehdejší politické situaci v Československu nemohla být jeho poslední vůli naplněna, a tak papež Pavel VI. rozhodl o pohřbení těla v kryptě baziliky sv. Petra. V lednu 2018 povolil papež František vyzvednutí ostatků a jejich převoz do České republiky, což se nakonec uskutečnilo 19. dubna letošního roku. Podrobnosti k celé akci převozu ostatků naleznete zde.

Žehnání pamětní desky

Žehnání pamětní desky

Mons. Lanzani s děkovným dopisem od kard. Duky

Mons. Lanzani s děkovným dopisem od kard. Duky