česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Sovrano Ordine di Malta
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šlechta českých zemí v diplomatických službách u Suverénního řádu maltézských rytířů

Kdy: 22.11.2018 17:00, Kde: Magistrální vila na Aventinu

Dne 22. listopadu 2018 se uskutečnila v kapitulním sálu Magistrální vily na Aventinu konference a panelová výstava Šlechta českých zemí v diplomatických službách u Suverénního řádu maltézských rytířů. Akci organizovalo velvyslanectví ve spolupráci s Řádem maltézských rytířů a Národním památkovým ústavem.

S úvodním slovem vystoupil velvyslanec Stefano Ronca, generální sekretář Maltézského řádu pro zahraniční věci, a velvyslanec ČR při Suverénním řádu maltézských rytířů Václav Kolaja. Poté přišly na řadu odborné příspěvky.

První se ujal slova historik dr. Milan Buben, Ph. D. z Katolické teologické fakulty v Praze, který přednesl přednášku s názvem Grand Masters and Grand Priors of the Sovereign Order of Malta in the Hub of Diplomacy. Dr. Buben jakožto odborník na dějiny řádu, jehož je rovněž členem a zároveň nositelem Maltézského záslužného řádu (Ordine pro Merito Melitensi), vystihl klíčové dějinné okamžiky maltézské diplomacie a osobnosti Maltézského řádu se zvláštním respektem k českým zemím od 12. století až do současnosti.  

Dalším řečníkem byla historička PhDr. Eva Lukášová, která je kurátorkou sbírkových a mobiliárních fondů Národního památkového ústavu. Ta představila publiku nejvýznamnější české a moravské zámky a v nich uchované cennosti, které patřily význačným příslušníkům české šlechty a zároveň členům maltézského řádu.

Konferenci v angličtině doprovodila dvojjazyčná česko-italská panelová výstava Diplomacie a Suverénní řád maltézských rytířů. Výstavu představil ředitel NPÚ České Budějovice Mgr. Petr Pavelec, Ph. D.

Panely s edukativním textem doprovázené zajímavými fotografiemi budou dále k vidění v Papežské koleji Nepomucenum od 24. listopadu do 14. prosince 2018. Poté budou dočasně vystaveny v Českém poutním domě Velehrad v Římě.

Tato prezentace byla součástí projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, která se koná pod záštitou ministra zahraničních věcí a ministra kultury. Slavnostní zahájení celého projektu proběhlo v sídle MZV Černínském paláci v březnu 2018. Více k inauguraci projektu naleznete na stránkách MZV.

 

 

 

galerie


22.11.2018