česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR při Sv. stolci / Ambasciata Rep. Ceca presso la Santa Sede
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Svátek sv. Václava

Kdy: 28.09.2018 17:00, Kde: Bazilika sv. Petra

V pátek 28. září od 17:00 hod. se v bazilice sv. Petra u oltáře u katedry uskutečnila tradiční svatováclavská mše. Po mši následovaly oslavy 50 letého výročí založení Českého náboženského střediska Velehrad.

Je již nepsaným pravidlem, že na svátek hlavního českého patrona sv. Václava se koná v bazilice sv. Petra ve Vatikánu mše, které předsedá některý představitel české církevní hierarchie.  V letošním roce se tak za oltář u katedry opětovně postavil královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál, který za pomoci dalších českých kněžích odsloužil českou sváteční bohoslužbu.

Letošní svatováclavská mše byla hudebně doprovázena padesátičlenným dívčím sborem DATIO ze Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy sv. Anežky České v Odrách z Moravskoslezského kraje. Baziliku sv. Petra tak opět po roce rozezněly české duchovní písně.

Po skončení bohoslužby se čeští krajané odebrali do pravého transeptu baziliky, kde se nachází oltář sv. Václava. Zde Mons. Jan Vokál přednesl modlitbu k našemu národnímu patronu. Liturgie zde byla ukončena společným zpěvem české národní hymny a svatováclavského chorálu.

Po obřadu v bazilice sv. Petra pokračovaly oslavy v Poutním domě Velehrad, kde si čeští krajané připomněli 50. výročí jeho založení.

 

galerie


28.9.2018