česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy svátku sv. Václava

Kdy: 27.09.2017 - 28.09.2017, Kde: Casa del Cinema (Villa Borghese) a bazilika sv. Petra

Velvyslanectví ČR při Svatém stolci uspořádalo v rámci svatováclavských oslav dne 27. září 2017 promítání ukázek z prvního československého velkofilmu z roku 1929 "Svatý Václav" s následným koktejlem. Následující den se v bazilice sv. Petra ve Vatikánu konala tradiční česká svatováclavská mše.

V předvečer svátku sv. Václava dne 27. září od 18:30 hod se uskutečnila projekce ukázek z prvního československého historického velkofilmu "Svatý Václav" (1929) v Casa del Cinema v parku Villa Borghese. Tento poslední československý němý film byl natočen u příležitosti milénia Václavovy mučednické smrti a pro své hvězdné obsazení, náročnou výpravu a početný komparz se stal do té doby nejdražším československým filmem. V hlavní roli sv. Václava se představil herec Zdeněk Štěpánek. Film byl promítán v doprovodu hudby orchestru Českého rozhlasu v moderní nahrávce z r. 2009. Tento němý film  měl za cíl přiblížit veřejnosti osobnost sv. Václava a legendy, které se k němu poutají. Svatováclavskou tradici, význam sv. Václava pro Čechy, ale i okolnosti vzniku velkofilmu v úvodním projevu přiblížila zástupkyně velvyslance Zuzana Válková.

Po skončení projekce pozval velvyslanec přítomné k účasti na koktejlu.

Následující den 28.9. 2017 v 17:00 hod se uskutečnila tradiční svatováclavská mše v bazilice sv. Petra u oltáře u katedry. Celebroval ji biskup královéhradecký Mons. Jan Vokál, který tak navázal na v letošním roce zesnulého kardinála Miloslava Vlka, který každoročně zdejší svatováclavskou mši celebroval. Mši hudebně doprovázel šedesátičlenný sbor Mendík složený ze studentů Jirsíkova gymnázia z Českých Budějovic. Po mši se stovky krajanů odebraly do pravého transeptu baziliky, kde se nachází oltář sv. Václava, kde Mons. Jan Vokál přednesl modlitbu k našemu národnímu patronu. Liturgie zde byla ukončena společným zpěvem české národní hymny.

Konání slavnostní mše předcházelo uctění památky kardinála Berana položením kytice u jeho hrobky v podzemí svatopetrské baziliky a rovněž pietní zastavení u nově instalované sochy české národní patronky sv. Anežky v Kapli svatých patronů Evropy.

Tradiční středeční generální audienci na svatopetrském náměstí pak rozezněly české písně v podání gymnazistů z českobudějovického Jirsíkova gymnázia, které za jejich výkon osobně pochválil papež František.