česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Diktatura versus naděje v Apulii

Kdy: 24.07.2017 12:00, Kde: Noicattaro, Apulie

Velvyslanectví ČR při Sv. stolci uspořádalo ve spolupráci s apulijským městem Noicàttaro výstavu o pronásledování katolické církve v Československu v letech 1948–1989 s názvem Diktatura versus naděje doprovázenou mezinárodní konferencí o nových mučednících XX. století.

Výstava přináší na 25 tematických panelech náhled do života římskokatolické církve v období komunistické diktatury v Československu. Od proticírkevní propagandy a proticírkevních zákonů přes faktické zásahy represivních složek státu vůči řeholním řádům, internaci a věznění biskupů, pobyty duchovních v pracovních táborech a vězení, vykonstruované procesy a mučedníky vzniklé z komunistické represe až k životním příběhům významných církevních představitelů vč. kardinálů Berana, Vlka či Duky.

Výstava pochází z dílny Ústavu pro studium totalitních režimů a ve své italské mutaci byla již k vidění v Římě na přelomu 2012/2013.

Na mezinárodní konferenci s názvem „Noví mučedníci 20. století“, představili řečníci z ČR jakož i z Itálie významné představitele římskokatolické církve v Československu, kteří se stali obětí nenávisti komunistického režimu vůči všem katolickým duchovním. Italské veřejnosti tak byl prezentován osud kardinála Josefa Berana, generální představené Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského Matky Vojtěchy Hasmandové a Otce Josefa Toufara, který zemřel následkem mučení státní bezpečností během vykonstruovaného procesu. U všech těchto osobností již byl zahájen proces beatifikace/kanonizace. Vystoupila zde Stanislava Vodičková, DIS. z Ústavu pro studium totalitních režimů, S. M. Remigie Češíková, postulátorka kanonizačního procesu Matky Vojtěchy, Dr. Tiziana Menotti, překladatelka knih M. Doležala o J. Toufarovi a profesor papežské salesiánské univerzity a apulijské teologické fakulty Angelo Giuseppe Dibisceglia.

Záštitu nad výstavou a konferencí přijali J. Em. kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, Daniel Herman, ministr kultury ČR, a Papežský výbor pro historické vědy.

Slavnostní zahájení výstavy a mezinárodní konference se uskutečnily v Palazzo della Cultura obce Noicàttaro za účasti politických a církevních autorit regionu v popředí se starostou města R. Innamoratem a arcibiskupem Bari Mons. Fr. Cacuccim. Silné téma výstavy a konference jakož i přítomnost zahraničních hostů vyvolaly v tomto nevelkém apulijském městě velikou pozornost. Fakt, že pro město Noicàttaro se jedná o významnou událost, potvrdilo i slavnostní přijetí členů delegace z České republiky za doprovodu české národní hymny v podání místní kapely, vyvěšení státní vlajky ČR na průčelí Palazzo della Cultura a společné stříhání pásky k zahájení výstavy starostou a velvyslancem. V rámci doprovodného programu velvyslanec rovněž navštívil hlavní město Apulie Bari, kde byl přijat místostarostou Pierluigim Intronou, a dále zavítal do města Alberobello, kde se setkal s jejím starostou M.M. Longoem. Výstava a konference, stejně tak přijetí u místních autorit, tak výrazně přispěly ke zviditelnění České republiky v regionu Apulie.

Obě akce se konaly z iniciativy a za podpory právní kanceláře dr. Giuseppe Colucciho z Noicàttaro.

Záštita kardinála D. Duky (PDF, 256 KB)

Záštita ministra kultury D. Hermana (PDF, 19 KB)

Záštita Papežského výboru pro historické vědy (PDF, 193 KB)