česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zádušní mše za kardinála Miloslava Vlka

Kdy: 26.04.2017 16:30, Kde: Basilica di Santa Croce in Gerusalemme

Dne 26. dubna 2017 byla v římské bazilice sv. Kříže v Jeruzalémě sloužena zádušní mše za emeritního pražského arcibiskupa, kardinála Miloslava Vlka (†18.3.2017). Smuteční liturgii v italském jazyce předsedal více-děkan kardinálského sboru a emeritní prefekt papežské Kongregace pro biskupy J. Em. kardinál Giovanni Battista Re.

Kardinál Re nazval ve své homílii zesnulého kardinála Vlka "obráncem křesťanských hodnot Evropy" a připomněl zde jeho pestrou životní pouť. Od dětství, kdy se u něj poprvé objevila touha sloužit Bohu, přes jeho dělnické zaměstnání následované nesnadnou cestou, jejímž vrcholem bylo vysvěcení na kněze, přes překážky, které komunistický režim výkonu jeho vysněného povolání kladl. Kardinál Re připomněl i obrat ve Vlkově životě, který nastal s příchodem svobody do Československa.

Celé znění homílie kardinála Re v italském jazyce naleznete na webu Osservatore romano.

S kardinálem Vlkem se do jeho titulární baziliky přišla rozloučit česká komunita v Římě v popředí s osazenstvem Papežské koleje Nepomucenum, jehož rektor P. Petr Šikula zádušní mši koncelebroval, a dále jeho blízcí a spolupracovníci z hnutí Fokoláre. Hojně zastoupen byl rovněž diplomatický sbor akreditovaný u Svatého stolce vč. zástupců ze Slovenska, Maďarska, Německa, Francie, Velké Británie, Evropské unie, Kanady, Korejské republiky či Peru.