česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslance s malířem Robertem Ferrim

Velvyslanec ČR při Svatém stolci Pavel Vošalík navštívil dne 11.6.2016 v městečku Sutri ateliér světoznámého italského malíře Roberta Ferriho. 

Roberto Ferri (nar. 1978), se do povědomí veřejnosti zapsal coby autor křížové cesty pro katedrálu v Noto na Sicílii (2011-2013) či oficiálního portrétu papeže Františka (2014). Ve svém díle ožívá techniku italských barokních mistrů, obzvláště Caravaggia, nachází často inspiraci v apokalyptických výjevech holandských mistrů jako je Hieronymus Bosch, Michelangelově Posledním soudu či surrealistických obrazech Salvátora Dalího.

Profesor umění a zároveň bývalý ředitel Vatikánských muzeí Francesco Buranelli napsal v roce 2013 u příležitosti jeho výstavy "Noli foras ire" (Nechoď ven) článek k filozofii Ferriho malířského díla: "Vycházejíc z augustiniánského učení Ferri nabízí výstavu, která je někdy krutá a provokativní, ale vždy plna uměleckých hodnot a náplně, a to viděno z perspektivy učení Sv. Augustina o pravdě, nabízí umělecko-meditativní zážitek nezpochybnitelné hodnoty a zcela nového rázu v panoramatu výstav současného umění...Z vnějšího světa do nitra duše, do transcendentní pravdy: toto je cesta, kterou nám nabízí Roberto Ferri, ve které společně existují obrazy světské a sakrální, obrazy smyslné a zbožné, znepokojivé a klidné. Pouze pokud člověk začne u sebe samého, dosáhne pravdy, Jediného, Boha. Duše je místo, kde pravda může být nalezena... Pouze zásah rozumových schopností a duše - které posuzují svět na základě měřítek, které jsou za hranicemi smyslů - přibližují člověka k pravdě." [citováno z R.Ferri: Noli Foras Ire, Giunti 2013, s. 38]

 

Galerie


Obrazy R. Ferriho