deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jiří Chmel

Jiří CHMEL - signatář Charty 77 a zakladatel centra české exilové kultury ve Vídni. Laureát ceny Gratias agit z roku 2012.


  • Laureát ceny Gratias agit z roku 2012.
  • Je jedním ze zakladatelů komuny v Nové Vísce u Chomutova, patřil v sedmdesátých letech k severočeskému undergroundu a podepsal Chartu 77, za což skončil ve vazbě a v roce 1982 se odstěhoval do Rakouska, kde pracoval v továrně jako nástrojař.
  • Chmel nebyl jediným exulantem v Rakousku a postupně se zde vytvořila skupina, která založila v roce 1983 exilovou literární revue Pater Noster.
  • V roce 1987 založil Chmel ve Vídni klub Nachtasyl, který byl otevřen koncertem V. Třešňáka.  Chmelovi se tak podařilo vytvořit ve Vídni undergroundové zázemí pro české exulanty, kde měli prostor pro otevřené diskuze, výstavy, přednášky aj. Během následujících dvou let hrálo v klubu několik velkých hudebníků jako K. Kryl, J. Hutka a další. Po revoluci v roce 89 měl první vystoupení v Nachtasylu Ivan Magor Jirous se skupinou The Plastic People of the Universe. Dodnes Nachtasyl na Stumpergasse 53-55 funguje.
  • Konaly se zde koncerty a hudební akce například Visacího zámku, DG 307 a dalších hudebních skupin z ČR.