deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Paul Twaroch

Dr. Paul TWAROCH novinář. intendant Dolnorakouského studia ORF

Paul Twaroch absolvoval vysokoškolské studium na Fakultě práva a politických věd Vídeňské univerzity. V letech 1963 až 1970 působil jako právník Finanční prokuratury a následně se stal generálním tajemníkem Rakouského rozhlasu (ORF). Od roku 1978 do 1998 byl ředitelem Dolnorakouského zemského studia ORF. V letech 2000 až 2002 vykonával funkci předsedy Rakouské tiskové rady, v letech 1996 až 2019 pak funkci prezidenta Dolnorakouského fondu.

Paul Twaroch se již před pádem železné opony aktivně podílel na budování vztahů Dolního Rakouska s Československem a následně s Českem a Slovenskem. Pomohl tím položit základy česko-dolnorakouské přeshraniční spolupráce, která se dnes těší mimořádné intenzitě a ve vybraných oblastech dokonce platí za vzor v globálním měřítku (WHO – zdravotnictví). Významný počin představuje zejména řada „Setkání se sousedem“ (Begegnung mit dem Nachbarn), již Twaroch inicioval v roce 1982 jako sérii zámeckých koncertů českých, slovenských a rakouských umělců. S pořadatelskou rolí se Twaroch rozloučil v květnu 2019 na dolnorakouském zámku Greillenstein, kde se v rámci této řady uskutečnil jubilejní, v pořadí již 60. koncert, který podobně jako v předchozích letech na svých vlnách živě přenášely stanice ORF Dolní Rakousko a Český rozhlas Vltava.

Paul Twaroch byl v roce 1999 spolkovým prezidentem Thomasem Klestilem vyznamenán Velkou stříbrnou medailí za zásluhy o Rakouskou republiku. Tehdejší hejtman Dolního Rakouska Erwin Pröll při předání vyznamenání do laureátových rukou ocenil, že Twaroch už ve „velmi raném stádiu prolomil železnou oponu, stavěl kulturní mosty a tím se stal spoluzakladatelem dolnorakouské zemské zahraniční politiky“.

Panu Twarochovi byla udělena také další ocenění, z nichž lze vyzdvihnout např. v roce 1995 Cenu Jakoba Prandtauera za vědu a umění města St. Pölten nebo v roce 1998 Komtur s hvězdou Papežského jezdeckého řádu sv. Řehoře Velikého.