deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Veronika Ambrožová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Ukradli mi lyže, proto jsem vymyslel Pealock“, i tak se prezentovali představitelé českých startupů během “Czech Startup Day“ ve Vídni

Dne 17. února 2022 se ve spolupráci s agenturou CzechTrade v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED uskutečnil na Velvyslanectví ČR ve Vídni  „Czech Startup Day“. Akce, jejímž cílem bylo propojit české inovativní startupové firmy s mezinárodními investory, se zúčastnilo 10 investorů a 12 startupů. Jak ze strany českých startupů, tak rakouských investičních subjektů sklidila akce velký ohlas a zástupci obou stran si chválili skvělou organizaci, výborné kontakty a networking a rovněž vysokou kvalitu prezentujících se startupů. Do akce se zapojila také agentura CzechInvest, která má zkušenost ze spolupráce s českými startupy.

V Rakousku existuje hustá síť potencionálních poskytovatelů finanční podpory, které mladým společnostem usnadňují začátek podnikání. Investice do startupů v loňském roce v Rakousku prudce vzrostly – ve srovnání s rokem 2020 se více než zčtyřnásobily, a to z 262 mil. EUR na více než 1,2 mld. EUR. Podobně jako v jiných zemích jsou v Rakousku do ekosystému startupů kromě zakladatelů malých firem zapojeny i další zúčastněné strany, a to investoři, poskytovatelé rizikového kapitálu, inkubátory, obchodní andělé, mentoři, univerzity a společnosti zejména z odvětví IT, výzkumu a různých odvětví průmyslů. Rakouská startupová scéna je obzvláště dynamická v oblasti informačních technologií, médií, finančních služeb, Life Science, mobility, zelených technologií a udržitelnosti a v kreativním průmyslu.

Jak vypadá rakouský startupový ekosystém včetně možností, jak získat nové investory, přiblížila všem účastníkům akce dlouholetá zástupkyně rakouské národní investiční agentury ABA (Austrian Business Agency), paní Birgitt Reiter-Braunwieser. ABA nabízí bezplatné osobní poradenství zahraničním začínajícím firmám, které si chtějí v Rakousku založit pobočku a dlouhodobě se prosadit na místním trhu. Přítomné startupy tak získaly z první ruky informace o rakouském podnikatelském prostředí a zároveň i cennou kontaktní osobu pro své budoucí kroky. V neposlední řadě se také zvýšilo povědomí, že Rakousko může fungovat jako testovací trh pro další expanzi do Evropy. Dále se představila právní kancelář Havel and Partners s.r.o., která informovala o svých aktivitách a jako příklad uvedla expanzi českého startupu Rohlík, který se na rakouském trhu velmi úspěšně a rychle etabloval pod názvem „Gurkerl“.

Mezi nejdůležitější obory rakouské startupové scény patří jednoznačně sektor ICT, tomu odpovídal i profil většiny zúčastněných startupů. V tzv. pitch session se např. představil opavský startup Ullmanna, jehož zakladatel vynalezl chytrý stroj na pletí. Díky robotice a umělé inteligence rozezná plevel od pěstované plodiny, mechanicky jej odstraní a dokáže tak zvýšit produkci bioprodukce. Zakladatel Pealock holding, Marek Vala, zase upoutal prezentací zabezpečovacího systému, který sám vymyslel, když mu před třemi lety v rakouském Kaprunu ukradli lyže i s holemi. Startup rozjel sériovou výrobu elektronického zámku na lyžařské vybavení, bicykl či kočárek a rád by expandoval na německy mluvící trh. Mezi další startupy, které se prezentovaly, patří např. startup Twigsee (platforma zajišťující komunikaci mezi školkou a rodiči), zvuková aplikace pro čtení pohádek Readmio (které se řídí heslem „Naše příběhy možná nezmění svět, ale děti, kterým budou čteny, mohou“) či startup Flying Kale bratrů Hášových, kteří svým produktem Kaleido zpestřují seniorům život za použití virtuálních brýlí.

Z investičních fondů se prezentovali mj. Peak Pride Management, Danube Angels, CNB Capital, AAIA a Gold Ventures Investment. Investiční fondy, které se akce účastnily, mají zkušenosti právě s investicemi do českých firem/startupů nebo se přímo zaměřují na investice v regionu střední Evropy, stěžejní byl také zájem o nalezení nových českých partnerů.

Díky Czech Startup Day se českým startupovým firmám podařilo navázat konkrétní kontakty s rakouskými investory, které by za normálních okolností neměli možnost osobně potkat. Získali tak reálnou šanci pro navázání spolupráce s místními partnery a otevřela se jim přímá možnost expanze na rakouský trh. Další přidanou hodnotou získaných kontaktů je, že všichni přítomní investoři mají aktuálně zájem o nalezení partnerů z České republiky, případně již do českých firem investovali. Tuto skutečnost zástupci startupů ocenili jako velkou úsporu času a úsilí, které by za jiných okolností museli vynaložit při hledání relevantních partnerů. Jak zástupci startupů, tak přítomní investoři byli s akcí velmi spokojeni a panovala shoda na tom, že podobnou akci by mohl OEÚ společně s agenturou CzechTrade během příštího roku zopakovat. Řada účastníků navíc vyjádřila své přání zúčastnit se i dalšího ročníku této akce, pokud bude uspořádán. České startupy svou prezentací dokázaly, že i v tak náročném prostředí, jako je rakouský trh, je možné získat šanci na expanzi inovativních českých technologií a dostat se do povědomí významných investorů.

 

Pavlína Šrámková, vedoucí Obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Rakousku

 

 

Czech Startup Day

Czech Startup Day

 

Czech Startup Day

Czech Startup Day

 

Czech Startup Day

Czech Startup Day

 

Czech Startup Day

Czech Startup Day

 

Czech Startup Day

Czech Startup Day