deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © WKO / Ulrich Schnarr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dne 3.4. proběhlo ve Vídni CZ-AT Business Fórum za účasti prezidentů ČR a AT

V rámci oficiální návštěvy prezidenta ČR Miloše Zemana v Rakousku se dne 3. dubna uskutečnilo ve Vídni Česko-rakouské business fórum. V doprovodu prezidenta se akce v sídle Rakouské hospodářské komory (WKO) zúčastnil i spolkový prezident Alexander Van der Bellen, ministryně průmyslu a obchodu ČR Marta Nováková, ministr dopravy ČR Dan Ťok a mise 27 českých firem vedených prezidentem HK Vladimírem Dlouhým.  Fórum bylo organizováno WKO ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Velvyslanectvím ČR v Rakousku a jeho tématem byla digitalizace, průmysl 4.0 a infrastruktura. Po oficiální části se měly české firmy možnost setkat s rakouskými partnery. 
 

Ve svém úvodním  vystoupení vyzdvihl hostitel akce, prezident WKO Harald Mahrer, význam česko-rakouských obchodních vztahů, které označil za vynikající. Vzájemný obrat v loňském roce překročil hranici 12 mld. EUR. „ČR je celosvětově šestým nejvýznamnějším obchodním partnerem Rakouska a jeho vůbec nejdůležitějším partnerem v regionu střední a východní Evropy.“ Zároveň zdůraznil rostoucí roli inovací a technologií a potřebu úzké spolupráce českých a rakouských firem a výzkumných institucí v této oblasti. Prezident HK Dlouhý připomněl význam průmyslu na tvorbě HDP v obou zemích (pozn. ČR a AT jsou nejprůmyslovějšími zeměmi v rámci EU) a vyslovil se pro zvyšování přidané hodnoty českého průmyslu zaváděním nových technologií. S prezidentem Mahrerem se shodl na potřebě urychlené digitalizace a cílenější podpory firem stran státu v oblasti technického vzdělávání, výstavby infrastruktury a snížení byrokracie.

Spolkový president Van der Bellen připomněl bilaterální fórum uspořádané v červnu 2017 v rámci jeho oficiální návštěvy v Praze. Vyjádřil uspokojení z rekordní úrovně česko-rakouského obchodu a ze zvyšování českých investic (FDI) v Rakousku. Prezident Zeman konstatoval s uspokojením, že od doby jeho poslední návštěvy v r. 2013 se počet zastoupení českých firem v Rakousku zvýšil z cca 130 na 200. Vyzval přítomné, aby se nebáli podporovat dlouhodobé vize. Za příklad takového projektu, který si zaslouží podporu, uvedl kanál propojující Dunaj s Labem, jehož myšlenka se datuje již do 14. století za doby císaře Karla IV. Stejně jako prezidenta Van der Bellena, požádal i H. Mahrera a celou WKO o jeho podporu. 

V následném panelu věnovanému digitalizaci, inovacím a infrastruktuře vystoupili ministryně průmyslu a obchodu M. Nováková, ministr dopravy D. Ťok a zástupci jejich partnerských resortů V. Seiser z BMDW a B. Steiner z BMVIT. Obě strany představily aktivity svých ministerstev a vlád na podporu digitalizace a inovací. Ministryně Nováková představila detaily nové inovační strategie ČR, kterou vláda schválila v únoru t.r.  a která si klade za cíl do r. 2030 zařadit ČR mezi inovační lídry v Evropě. Ministr Ťok představil aktivity v oblasti elektromobility, autonomního řízení a plány na vybudování vysokorychlostního železničního propojení DE, ČR, AT a HU.

Účelem fóra bylo posílení spolupráce českých a rakouských firem. Po skončení konferenční části proto proběhla společenská akce s networkingem firem. Českou podnikatelskou delegaci tvořili zástupci malých, středních i velkých podniků působících v oblastech stavebnictví, potravinářství, strojírenství, bankovnictví či zábavního průmyslu. Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví jim poskytl potřebnou asistenci a v individuálních případech přizval na fórum jejich potenciální obchodní partnery.

Katalog českých účastnických firem s jejich profily a kontaktními údaji přikládáme níže.

 

Ing. Martina Tauberová, Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Rakousku

 

České firmy na fóru

České firmy na fóru

přílohy

Katalog českých firem 3 MB PDF (Acrobat dokument) 5.4.2019

Galerie


CZ-AT Business Forum 2019