deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © KdE GmbH
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ve Vídni bylo slavnostně otevřeno Království železnic

Za účasti mnoha čestných hostů a novinářů bylo 6. srpna 2020 ve vídeňském Prátru slavnostně otevřeno Království železnic. Jedná se o novou stálou expozici, kterou naleznete nedaleko známého podniku Schweizerhaus. Modelové kolejiště v budoucnu dosáhne rozlohy 1000 m2, která jej zařadí mezi největší svého druhu v Evropě. Expozice je sesterským projektem Království železnic v Praze.

Otevření expozice zahájili členka okresního zastupitelstva města Vídně, Ursula Lichtenegger, ředitel spol. Prater Wien GmbH, Michael Prohaska, vedoucí Schweizerhausu, Karl Kolarik, ředitel společnosti Království železnic, Filip Šimek, spolu s jednatelem a duchovním otcem projektu, Matějem Hornem. Online zahajovacím proslovem převzala nad akcí záštitu velvyslankyně České republiky v Rakousku, Ivana Červenková.

Zahájení následovala komentovaná prohlídka modelového kolejiště, které je provedeno v měřítku H0 (1:87) a zobrazuje krajinné i kulturní dominanty jednotlivých spolkových zemí. Výstava zobrazuje život městských i venkovských částí, rakouskou kulturu i typický ráz krajiny. Detailní a živé modely jednotlivých spolkových zemí budou postupně doplňovat již hotové modelové zpracování hlavního města Vídně o rozloze 270 m2, jehož atmosféru dotváří i noční osvětlení.

Za rakouským Královstvím železnic stojí společnost Königreich der Eisenbahnen (KdE GmbH), která je sesterskou organizací pražského Království železnic, jež disponuje více než desetiletou zkušeností s konceptem modelových kolejišť. V rámci expozice budou probíhat také speciální komentované prohlídky a programy zaměřené na bezpečný pohyb v okolí železnice, technická povolání, řemesla a další. V této oblasti plánuje expozice spolupráci se zainteresovanými vzdělávacími institucemi, muzei, řemeslnými cechy a dalšími organizacemi. Dvoupodlažní budova s podlahovou plochou 3500 m2, která byla pro expozici nově postavena, je energeticky soběstačná.

Tiskovou zprávu společnosti Königreich der Eisenbahnen ke slavnostnímu otevření expozice naleznete v příloze.

přílohy

Tisková zpráva - Slavnostní otevření Království železnic... 704 KB PDF (Acrobat dokument) 10.8.2020

Galerie


Slavnostní otevření Království železnic v Prátru