deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Imago
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přísný postup rakouských orgánů vůči zahraničním poskytovatelům služeb je v rozporu s unijním právem, rozhodl dnes Soudní dvůr EU

Ve svém dnešním rozsudku v případu C-33/17 Čepelnik dospěl Soudní dvůr EU k závěru, že rakouská vnitrostátní právní úprava nepřiměřeně brání volnému pohybu služeb. Evropský soudní dvůr tím dal zapravdu argumentaci ČR, Slovinska, Maďarska, Slovenska a Polska, že rakouský přístup k zahraničním poskytovatelům služeb není v souladu s unijním právem. Rozsudek představuje důležitý precedens pro další případy, o nichž bude Soudní dvůr teprve rozhodovat. Všechny, které tato problematika zajímá, zveme na tiskovou konferenci, která se uskuteční zítra 14. listopadu 10hod v Zelinkagasse 6/I. Stock, 1010 Wien.
 

Rakouská vnitrostátní právní úprava – dříve zákon AVRAG a nyní Zákon o boji proti mzdovému a sociálnímu dumpingu (LSD-BG), ukládá podnikům, které mají své sídlo v jiném členském státě EU a které chtějí na území Rakouska příležitostně poskytovat své služby, řadu formálních požadavků a povinnost dodržovat minimální výši kolektivních mezd. Existuje-li podezření, že tyto požadavky nebyly dodrženy, ukládá LSD-BG objednateli služby povinnost pozastavit platby poskytovateli služeb z jiného členského státu EU a namísto toho správním orgánům zaplatit jistinu (Sicherheitsleistung) ve výši dosud nezaplacené odměny za práci. Tato kauce má sloužit k pokrytí možné budoucí pokuty uložené zahraničnímu poskytovateli služeb za porušení rakouských pracovněprávních předpisů.

Protože má tato praxe dopad na činnost českých podnikatelských subjektů v Rakousku, které jsou tak znevýhodňovány oproti domácím poskytovatelům služeb, Velvyslanectví ČR v Rakousku problematiku dlouhodobě sleduje. Na základě iniciativy Velvyslanectví se ČR aktivně zapojila prostřednictvím kanceláře vládního zmocněnce pro řízení u ESD do všech probíhajících řízení u ESD. Připojila se tak po bok vlád Slovinska, Slovenské republiky, Polska a Maďarska, s názorem, že rakouský přístup k zahraničním poskytovatelům služeb není v souladu s unijním právem. Zapravdu jim dala Evropská komise, která již dříve označila rakouskou regulaci za „opatření, které v dnešní Evropě nemá místo“. I generální advokát ESD ji v květnu t.r. označil za nepřiměřenou a jdoucí nad rámec toho, co je k dosažení cíle zapotřebí - tudíž jako odporující evropskému právu. Ve svém dnešním rozsudku se Soudní dvůr EU s těmito stanovisky ztotožnil.

Řízení C33/17 (tzv. případ Čepelnik podle názvu žalující slovinské firmy) je jedním z více řízení týkajících se přísného postupu rakouských orgánů proti vysílání pracovníků z jiných členských států a prvním, v němž padl rozsudek Soudního dvora. Rozsudek v této věci proto představuje důležitý precedens pro další případy, o nichž bude Soudní dvůr teprve rozhodovat.

Zákon o boji proti mzdovému a sociálnímu dumpingu (LSD-BG) vstoupil v platnost v r. 2011 a od té doby je kvůli nepřiměřeným postihům v podobě finančních sankcí za čistě formální pochybení předmětem kritiky. Existují i případy, kdy zahraniční firmy či OSVČ obdržely kvůli chybějícím dokumentům pokuty ve výši několika stovek tisíc či dokonce milionů EUR.

Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Rakousku monitoruje konkrétní případy postižených firem a OSVČ. Kromě pomoci při výkladu platné legislativy v Rakousku poskytuje českým subjektům asistenci v případě správních řízení. Pokud jste se v souvislosti se Zákonem o boji proti mzdovému a sociálnímu dumpingu (LSD-BG) dostali do obtíží, neváhejte nás kontaktovat na tel: +43 1 899 58 164/167 či emailem na commerce_vienna@mzv.cz.

Ing. Martina Tauberová, vedoucí Obchodně-ekonomického úseku

13. listopadu 2018