deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Tomáš Hercog, designblok.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rakouské novinářky navštívily 23. ročník Designblok Praha

Rakouské novinářky z deníků Wor-Ding a Design Austria se zúčastnily 23. ročníku největšího tuzemského festivalu designu a módy – Designblok, který se konal ve dnech od 6. do 10. října 2021 v Praze. Designblok tradičně uvádí tvorbu designérů a výrobců z celé Evropy, prestižní a zavedené značky, ale i tvorbu mladých začínajících designerů nebo designerských studií. Pražský festival designu každoročně navštíví stovky designérů, firem, studií, umělců i škol. Letošní účast novinářů proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie ve spolupráci s agenturou Profil Media. Kromě rakouských novinářů se projektu zúčastnili i novináři z vybraných odborných médií z Německa a Francie.

Letošní 23. ročník Designblok se konal v Praze v prostorách bývalého kláštera svatého Gabriela na Smíchově – Gabriel Loci a letos poprvé také na novém místě – Starém Městě, kde návštěvníci mohli shlédnout výstavní projekt nazvaný RENESANCE 21 umístěný v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea. Novináři měli možnost si v prostorách kláštera prohlédnout Openstudio i Art House a navštívit přehlídku současného českého i zahraničního designu.

Součástí projektu byla i návštěva Křišťálového údolí – Crystal Valley v Libereckém kraji, místa, které propojuje jedinečnou přírodu se staletími proslavenou sklářskou tradicí. Právě zde se před více než 300 lety zrodil český křišťál a byl vytvořen první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk. Křišťálové údolí je rovněž domovem světoznámých sklářských firem Preciosy a Lasvitu. Novináři navštívili sídlo firmy Lasvit v Novém Boru a jejich sklářskou huť AJETO v Lindavě. Zde měli možnost vidět výrobu skla a sledovat celý proces od tavení skla, přes foukání, které si mohli vyzkoušet, až po jeho finální zpracování.

Další zastávkou bylo sídlo českého výrobce křišťálového skla společnosti Preciosa v Novém Boru, historie výroby skla zde sahá až do 14. století. Zajímavostí je, že zde v roce 1743 vytvořili čeští sklářští mistři nádherný lustr na počest korunovace Marie Terezie, který dodnes nese její jméno.

Součástí návštěvy byla i zastávka v showroomu rodinné společnosti USSPA v Zelenči u Prahy, která se již více než 25 let zabývá výrobou venkovních vířivek a domácích spa, za které pravidelně sklízí mezinárodní ocenění a je rovněž vlastníkem několika patentovaných technologií.

Novináři dále navštívili české nábytkářské firmy Master&Master, TODUS, TON, mmcité a firmu vyrábějící designové osvětlení Brokis, a další sklářské značky Bomma a Rückl.

 

Pavlína Šrámková, vedoucí Obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Rakousku

 

© Pavlína Šrámková

© Pavlína Šrámková

 

​© Pavlína Šrámková

​© Pavlína Šrámková

 

​© Pavlína Šrámková

​© Pavlína Šrámková

 

© Pavlína Šrámková

© Pavlína Šrámková