deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © ORF
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vídeň zahájila doposud největší fotovoltaickou ofenzívu

Vídeň se pravidelně umísťuje na předních místech nejinovativnějších měst Evropy a v loňském roce se v žebříčku Smart City Strategy Index, hodnotící města na základě využívání chytré technologie, umístila dokonce na prvním místě. Strategie, kterou se město řídí již desetiletí, klade důraz na symbiózu vysoké kvality života obyvatel s moderními technologiemi, ochranou životního prostředí, šetrným zacházením s přírodními zdroji a udržitelností.

 

Vídeň nyní stojí před velkou výzvou, do roku 2025 hodlá zpětinásobit výrobu solární energie instalací solárních zařízení a objem produkované energie ze solárních panelů zvýšit na 250 MW (megawatt), do roku 2030 pak na 600 MW. V roce 2040 plánuje dosáhnout stejně jako celé Rakousko klimatické neutrality.

Podle současných odhadů by mohly po instalaci fotovoltaických panelů jen samotné střechy veřejných budov poskytnout 50 MW, což je energie odpovídající ploše o velikosti 300 tisíc m2. Odhaduje se, že k takovým instalacím budou ale potřeba plochy o velikosti až sta fotbalových hřišť. Kromě střech budov město počítá s instalacemi např. na parkovištích, protihlukových stěnách, dálnicích, skládkách, elektrárnách, firmách a školách, ale i na doposud nepřístupných a nevyužitých plochách. Wiener Energie budou investovat 500 mil. EUR do výstavby infrastruktury na výrobu solární energie a do ochrany klimatu. Do roku 2030 by se měl výkon zvýšit na 600 MW a zajistit ekoproud pro 250.000 domácností. Výhodou je, že se ve Vídni nachází i největší rakouská solární elektrárna s výkonem 11,5 MW. Kromě toho hodlá město zdvojnásobit kapacity zařízení na zpracování biomasy, ročně zasadit 45 tisíc nových stromů a postupně zatravňovat fasády, podíl zelených ploch ve městě se má zvýšit o 53 %.

Ve Vídni již funguje tzv. energetické společenství, jež umožňuje svým obyvatelům sehrát v rámci energetického systému aktivní roli a prostřednictvím digitální platformy elektřinu vyrobenou vlastními solárními panely sdílet a uchovávat. Inovační projekt již úspěšně probíhá ve 2. vídeňském okrese.

K dosažení plánovaných cílů má pomoci novela stavebního zákona, která rozšiřuje povinnost vybavit solárními panely i nově postavené obytné a vzdělávací budovy, které měly doposud výjimku. Takto získaná energie by měla alespoň částečně pokrýt spotřebu domu. Povinnost instalace se nevztahuje na rodinné domky do dvou bytových jednotek a na zahradní domky. U budov, kde instalace na střeše nebude technicky možná, se předpokládá zřízení na náhradní ploše v rámci Vídně.

Příležitosti pro české firmy se tak nabízí v oblasti čistých technologií, kontroly čistoty ovzduší, energetické efektivnosti. Iniciativa má do roku 2025 vytvořit na vídeňském trhu práce okolo 1.200 pracovních míst zj. pro profese jako jsou plánovači, řemeslníci a instalatéři.

 

Obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví ČR v Rakousku

Vídeň 2025

Vídeň 2025