deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Der Standard
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vídeň zavádí zóny krátkodobého parkování po celém městě

Od 1. března 2022 dojde ke změně parkovacího systému ve Vídni. Ve všední dny bude parkování možné jen s parkovacím lístkem, popř. parkovací kartou pro rezidenty, výjimku tvoří řídce obydlené či průmyslové oblasti. Zároveň se mění max. doba stání, cena za parkování bude na celém území města jednotná. Vídeňský magistrát si od tohoto kroku slibuje větší počet volných parkovacích míst, snížení silničního provozu a zlepšení života obyvatel a vysílá tak jasný signál, že to se zelenou politikou města myslí vážně. Očekává se, že Vídeň bude disponovat cca 470 000 zpoplatněnými parkovacími místy pro vlastníky parkovacích karet nebo pro osoby se zakoupeným parkovacím lístkem. Omezení osobní dopravy má v rakouské metropoli snížit hluk, znečištění ovzduší a v neposlední řadě uvolnit plochy pro jiné využití. Město věří, že tak napomůže ke zlepšení životní kvality obyvatel a jejich životního prostředí.

Obyvatelé Vídně si mohou zakoupit parkovací kartu za měsíční poplatek 10 EUR (+ správní poplatek) a neomezeně tak parkovat ve své městské části. Parkovací kartu lze zakoupit online, ale i fyzicky na úřadech města. Parkování mimo vlastní bydliště či pro návštěvníky Vídně bude možné od pondělí do pátku mezi 9:00 až 22:00 hod. (mimo svátky) pouze s parkovacím lístkem, přičemž max. doba stání je stanovena na 2 hod. V nákupních ulicích mohou platit odlišné předpisy, je nutné se řídit místními dopravními značkami. Ve všech zónách krátkodobého parkování je možné využít zdarma parkovacího lístku na 15 min., tento však nelze kombinovat s dalšími parkovacími lístky. Parkovací lístky jsou k dostání v trafikách, v automatech na cigarety, na čerpacích stanicích, v automatech na jízdenky Wiener Linien či prostřednictvím mobilního telefonu. Během týdne je výhodné využít garáží Park&Ride (P+R), které se nachází na okrajích města a jsou dostupné metrem.

Tato změna se výrazně dotkne okolních spolkových zemí jako je Dolní Rakousko nebo Burgenland, odkud většina pendlerů denně do Vídně dojíždí. Autem, vlakem nebo autobusem se každý den do hlavního města a zpět přepraví kolem 270 000 osob, osobní auto využívá cca 60 %. Po zavedení zpoplatněného parkování tak přesune Vídeň problém s parkovacími místy do Dolního Rakouska, kde bude většina pendlerů přestupovat na veřejnou dopravu. Dolní Rakousko přislíbilo výstavbu nové infrastruktury pro veřejnou dopravu a snaží se o její zatraktivnění.

 

Obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví ČR v Rakousku