deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Wiener Linien
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Wiener Stadtwerke chtějí vodíkovou strategií přispět k dosažení klimatické neutrality Vídně

Společnost Wiener Stadtwerke hodlá během letošního roku vybudovat a zprovoznit vodíkovou čerpací stanici ve vídeňské čtvrti Leopoldau a postupně se stát vodíkovým centrem pro celý východní region. Společnost bude zodpovědná jak za výrobu vodíku, tak za jeho přepravu a tankování.

Wien Energie, které budou na projektu úzce spolupracovat, chtějí postavit a ještě na podzim l.r. zprovoznit 2,5 megawattové elektrolýzové zařízení, ze kterého se bude vodík transportovat na čerpací stanici v Leopoldau. Wiener Netze pak následně zajistí přerozdělování a transport vodíku.

Nejen Vídeň, ale i celé Rakousko by chtěly do r. 2040 dosáhnout klimatické neutrality a již v r. 2030 vyrábět veškerou elektřinu pomocí obnovitelných zdrojů. Už nyní se Rakousko nachází se 70 % takto vyráběné energie ve světové špičce. Vodíkový pohon by mohl ušetřit až 57 t CO₂ ročně za každý autobus, do roku 2024 by na vídeňské lince 39A mělo jezdit deset autobusů poháněných vodíkem. Mimo to chtějí Wiener Linien v příštích letech zavést 62 autobusů na baterie a do r. 2027 pak zprovoznit celkově 87 autobusů s alternativním pohonem. Zatímco technologie baterií zatím není schopna nahradit dieselové autobusy v poměru 1:1, představují vodíkové autobusy slibnou perspektivu do budoucna díky svému extrémně dlouhému dojezdu a velmi krátkým dobám tankování. Generální ředitel Wiener Stadtwerke Martin Krajcsir plánuje využití vodíku nejen ve veřejné dopravě, ale ze střednědobého hlediska i v dalších oblastech, např. ve vytápění. Největší výzvou však zůstává prozatím neexistující a drahá infrastruktura. Celoevropské výběrové řízení zahájí Wiener Linien ještě v tomto roce.

Do roku 2025 plánují Wiener Stadtwerke investovat 5,6 mld. EUR na výstavbu vlastní infrastruktury vč. mobility a energie, z toho 4,25 mld. EUR půjde přímo na investice na ochranu klimatu. Tyto zahrnují kromě projektů v oblasti vodíku i rozšiřování obnovitelných zdrojů pomocí fotovoltaiky, větrné a vodní energie, dálkového vytápění a chlazení, dále rozšiřování a modernizaci veřejné dopravy - zejména metra. Svou strategií chtějí Wiener Stadtwerke přispět do r. 2050 k proměně města ve Smart City.

 

Obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví ČR v Rakousku

 

Vodíková stanice v Leopoldau

Vodíková stanice v Leopoldau