deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Archiv Tomáše Czernina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na kus řeči s Tomášem Czerninem

Vídeňské svobodné listy připravily ve své sérii Na kus řeči... besedu se senátorem Ing. Tomášem Czerninem, předsedou Stálé komise Senátu Parlamentu ČR pro krajany žijící v zahraničí (TOP 09). Z důvodu epidemie Covid-19 musela být tehdy beseda odložena. Nyní se podařilo najít náhradní termín a Tomáš Czernin přijede do Vídně 14. května 2022. Akce se uskuteční pod záštitou Velvyslanectví ČR ve Vídni.

Senátor Tomáš Czernin má s Vídní hodně společného – mohli bychom říci, že je jednou nohou také vídeňským Čechem. To napovídá, jaká budou témata další z řady oblíbených besed, pořádaných Vídeňskými svobodnými listy (VSL). Během večera moderovaného redaktorkami VSL dojde tradičně i na dotazy z publika. Organizátoři – Vídeňské svobodné listy a spolky České srdce a Slovanská Beseda i jejich host věří, že se tentokrát beseda zdárně uskuteční a nic nenaruší naše plány.¨ 

O hudební intermezzo během večera se postará česko-vídeňský ansámbl tamburašů ADRIA.

Zájemcům o besedu doporučujeme, aby se přihlásili na e-mail: events.vsl@gmail.com nebo na tel. čísle +43 664 5323261.

Datum konání: sobota 14. května, 17 hodin 

Místo konání: Slovanská beseda, Drachengasse 3, Vídeň I

 

Tomáš Czernin je senátorem PČR za obvod č. 37 – Jičín, místopředsedou TOP 09 a zastupitelem obce Dymokury. Tomáš Czernin je příslušníkem rodu Czerninů, jehož vliv se line celými dějinami českých zemí. Je nejstarším synem Theobalda Czernina a Polyxeny Lobkowiczové, příslušníkem vinořské větve rodu Czerninů, lesník a zemědělec, majitel zámku Dymokury. Jeho manželka Ursula Czerninová, roz. Piringer pochází z Vídně, vystudovala ve Vídni a v Římě historii se zaměřením na raný novověk. Naučila se česky. Mají spolu čtyři děti, z nichž tři se narodily ve Vídni. Tomáš Czernin je absolventem Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. V Senátu je členem několika komisí a výborů (Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost; Podvýbor pro zemědělství Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu; Stálá delegace Parlamentu České republiky do Parlamentního shromáždění NATO; Senátorský klub starostů a nezávislých) a předsedou Stálé komise Senátu Parlamentu ČR pro krajany žijící v zahraničí. Dlouhá léta se zasazuje o zavedení korespondenčního hlasování pro občany ČR žijící krátkodobě nebo dlouhodobě v zahraničí.