deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí v r. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí ČR společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Domem zahraniční spolupráce připravily i na rok 2022 několik aktivit v rámci programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí. Aktivity zahrnují dlouhodobější výuku i krátkodobé kurzy českého jazyka pro krajany a také finanční podporu projektů krajanských spolků v zahraničí.   

Konkrétně se jedná o:

  • Semestrální stipendijní studijní pobyty - stipendia jsou určena pro studenty z řad krajanů s přednostním zaměřením na obor čeština pro cizince a dále dle kapacity jednotlivých fakult a úrovně češtiny uchazeče i na další obory související s podporou udržení a rozvoje českého jazyka a literatury.
  • Čtyřtýdenní kurz českého jazyka pro krajany - kurz výuky češtiny určený krajanům starším 18 let žijícím v zahraničí, kteří se chtějí naučit jazyk svých předků nebo se v něm zdokonalit.
  • Dvoutýdenní kurz metodiky výuky českého jazyka pro vyučující z řad krajanských komunit

Podrobnější informace k jednotlivým aktivitám programu naleznete ZDE.

  • Poskytování peněžních darů na krajanské projekty  - přednost mají krajanské projekty v rámci konkrétních a tradičních aktivit spolků, jako jsou kulturní či vzdělávací akce.

Upozornění v souvislosti s pandemií COVID-19:

Pokud krajanským spolkům vzniknou v souvislosti s touto mimořádnou situací obtíže při realizaci naplánovaných projektů, a tím i při čerpání peněžních darů přidělených na rok 2021, nechť se obrátí na příslušný zastupitelský úřad ČR pro přesné instrukce.

Připomínáme krajanským organizacím, že termín podání žádostí na příští rok je 31. červenec 2021.

Odkaz na formulář žádosti je k dispozici ZDE.