deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Maya Sophie Stansbury
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka k účasti na 49. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2021

Také příští rok se bude konat proslulá výtvarná soutěž, která našla oblibu mezi dětmi na celém světě. Pro 49. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice bylo vybráno téma: ROBOT a umělá inteligence.

Před sto lety použil český spisovatel Karel Čapek ve své hře R.U.R. poprvé slovo robot. Při hledání výrazu, jakým nazvat umělé dělníky, požádal o radu svého bratra, malíře Josefa Čapka. „Tak jim řekni Roboti,“ zamumlal přes štětec Josef Čapek. A tak ze slovanského slova pro nucenou práci – robota – vzniklo slovo, které zná celý svět.
Bylo by zajímavé vidět, co by Karel Čapek napsal dnes, kdy nás různé přístroje obklopují ještě více, zabydlely se na našich stolech i v kapsách. Roboti mezitím nabrali rozličných podob, pomáhají doma, ve výrobě, v lékařství a je otázkou, zda nás v něčem nevedou do slepých uliček. Doporučení k etickým zásadám umělé inteligence bude jedním z témat generální konference UNESCO v roce 2021. 

Soutěže se mohou zúčastnit děti ve věku od 6 do 14 let, přihlásit se mohou jednotlivci i školy. Více informací najdete na www.mdvv-lidice.cz.

Práce zasílejte na adresu:

49. Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice 2021
Památník Lidice, Lidická galerie
Tokajická 152
273 54 Lidice


Uzávěrka přihlášek je 19. února 2021 (současně poslední možné datum na poštovním razítku zásilky výtvarných prací odeslaných do Lidic).