deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Studio Port
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filmový pondělek | Svět podle Muchy

Kdy: 12.09.2022 19:30 - 21:00, Kde: Velvyslanectví ČR ve Vídni, Penzinger Straße 11-13, 1140 Vídeň

Po prázdninové přestávce Vás opět zveme na tradiční filmový pondělek, který se tentokrát uskuteční dne 12. září. V 19:30 budeme v kinosálu Velvyslanectví promítat dokumentární film režiséra Romana Vávry o osudu Alfonse Muchy, jednoho z nejslavnějších českých malířů.

Rámec snímku tvoří činnost Johna Muchy, vnuka Alfonse Muchy, který jako současný správce rodinného dědictví a ředitel Nadace Mucha organizuje odeslání vybraných děl na jednu z mnoha zahraničních výstav. Právě jednotlivým výtvarným dílům a jejich vzniku je věnována podstatná část filmu.

Hnán touhou po hlubším smyslu života a nalezením umělecké identity se Alfons Mucha proslavil kultovními plakáty pro Sarah Bernhardtovou a stylem Art Nouveau, který se vyznačuje barevností, ornamenty a přírodními motivy. Vliv jeho osobitého stylu najdeme v uměleckém světě dodnes. Odráží se např. ve streetartu, plakátech pro hudební styl „psychedelic rock“ a japonském „manga“ komiksu. V dokumentu vystoupí i výtvarníci, kterým Alfons Mucha učaroval: americký výtvarník Stanley Mouse, graffiti umělec Mear One, který dokončuje nadživotní streetartový portrét Alfonse Muchy v Los Angeles, a Yoshitaka Amano, japonský ilustrátor a designér globálně úspěšné digitální hry Final Fantasy.

Příběh Alfonse Muchy vypráví jeho syn Jiří, kterého tíží otázka, proč otec na vrcholu slávy opustil Paříž a rozhodl se vytvořit monumentální dílo pro svůj český národ, Slovanskou epopej. Dvacet pláten obřích rozměrů vznikalo osmnáct let na zámku Zbiroh, kam se Mucha uchýlil.

Multižánrový umělecký dokument nejenže vzdává hold geniálnímu kreslíři a světovému představiteli secese, jehož sláva se zrodila takřka přes noc, ale snaží se uchopit známá fakta z nového úhlu pohledu. Komentář se opírá o exkluzivní originální archivní zdroje jako je např. rodinná korespondence, fotografie, deníky či Muchovy nevydané paměti, které sepsal ve 30. letech minulého století. Neméně důležitou roli hrají místa spjatá s Muchovým životem, a sice rodné Ivančice, pražské Hradčany, Paříž, Tokio, USA a zámek Zbiroh.

V německém znění

Česko, 2020, 100 min.

Režie: Roman Vávra; Produkce: Ondřej Beránek, Dušan Mulíček, Peter Roloff, Martin Polák; Scénář: Markéta Sára Valnohová, Roman Vávra, Martin Polák; Kamera: Martin Štěpánek; Zvuk: Jiří Hruban; Hrají: Stanley Mouse, Mear One, Tomoko Sato, Jošitaka Amano, David Švehlík, Martin Stránský, Tomáš Koňařík, Darina Ničová, Antonín Nový



Organizátorem přehlídky filmu je Kulturní klub Čechů a Slováků ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Vídni a Českého centra Vídeň.

Akce podléhá platným protiepidemiologickým opatřením. Předchozí registrace na ccwien@czech.cz je nutná. V případě registrace doprovodné osoby nám prosím sdělte její jméno a e-mailovou adresu.