deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Česká filharmonie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká kultura je on-line!

Opatření v boji proti koronaviru přinášejí  nejen omezení každodenního života včetně kulturního vyžití, nýbrž ve druhém sledu také nové příležitosti. Příkladem je dynamický rozvoj kultury v on-line prostředí. A česká kultura nezůstává pozadu! Máte rádi české divadlo, filmy, koncerty českých souborů a skupin, rádi byste se z pohodlí domova podívali do galerie, nebo navštívili památky? V článku naleznete naše tipy. 

Omezení našeho každodenního života opatřeními, která brání šíření koronaviru, se dotkla života nás všech. Kultura patří k odvětvím, která byla zasažena nejvíce. Spousta z nás si také uvědomila, jak moc je tato oblast pro člověka důležitá. Také Vám chybí možnost zajít si do divadla, vyrazit na koncert, s přáteli na dobrý film, prohlédnout si výstavu krásných obrazů, cestovat a objevovat památky, nebo strávit večer na gauči s napínavou knihou? Pokud odpovídáte ano, máme pro Vás dobrou zprávu! Stále více české kultury je k dispozici on-line.

Připravili jsme pro Vás ROZCESTNÍK, kde můžete najít VIDEO A AUDIO PŘENOSY divadelních představení, koncertů, tanečních a jiných uměleckých vystoupení. Velvyslanectví v posledních dvou letech spolupracuje s Českou filharmonií. Nedávno jsme Vás prostřednictvím našeho facebookového profilu zvali na benefiční koncert, jehož výtěžek pomohl čtyřem českým nemocnicím, které bojují s nejtěžšími případy nákazy Covid-19. Koncert věnovaný zdravotníkům pomohl vybrat téměř 5 milionů korun! Jste zvědaví, jak zní Smetanova Vltava přednesená na harfu? Koncert si můžete pustit ze ZÁZNAMU. Pokud se Vám koncert bude líbit, můžete místo zaplacení vstupného podpořit některou ze sbírek. Koncerty České filharmonie z Rudolfina totiž pokračují a my moc fandíme této iniciativě.

Nebyli jste už dlouho v českém muzeu, nebo galerii? ZDE najdete nabídku on-line dostupných expozic muzeí, výstav galerií a virtuálních prohlídek. Doporučit můžeme třeba prohlídku VILY TUGENDHAT. Prohlídka zachycuje celkem 31 míst a jednu animaci zimního pohledu. Místa na sebe vzájemně pohledově navazují, a návštěvník si jejich prostřednictvím může vilu dokonale prohlédnout, včetně vybraných kusů nábytku a zařízení interiéru.

Chcete objevit něco úplně nového? Možná Vás zaujme některý z TEMATICKÝCH SPECIÁLŮ např. z oblasti architektury, sbírka české filmové klasiky ke zhlédnutí zdarma, nebo ukázky a novinky činohry Národního divadla z pohodlí Vašeho obýváku? Nezapomněli jsme ale ani na děti. FAMU pro ně připravilo pásmo pohádek. Nejen pro děti, ale i dospělé doporučujeme seriál Českého Rozhlasu – ČESKÉ KNIHY, KTERÉ MUSÍTE ZNÁT. Nahrávky, které popisují děj knih, jsou k dispozici v češtině, němčině, ale i dalších jazycích. My jsme zavzpomínali na Klapzubovu jedenáctku, román Eduarda Basse, který je takovou pohádkou z fotbalového prostředí pro dospělé. Většina z nás ho četla v rámci povinné četby ve škole a ještě teď se usmíváme při vzpomínce na zážitky Klapzuby, chalupníka z Dolních Bukviček, a jeho jedenácti synů, kteří tvořili jeho neporazitelné družstvo. Na kterou českou knihu si najdete v těchto dnech čas Vy?