deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Václav Houf
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

NIKA | Výstava u příležitosti nedožitých sedmdesáti let herečky Niky Brettschneiderové

Kdy: 11.11.2021 - 27.02.2022, Kde: Moravské zemské muzeum Dietrichsteinský palác, Zelný trh 295, 602 00 Brno, Česká republika

Nika Brettschneiderová byla významná herečka, protagonistka experimentálního pohybového herectví, režisérka, divadelní manažerka a vysokoškolská pedagožka. Oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea připravilo v Dietrichsteinském  paláci vzpomínkovou výstavu k výročí jejího narození. Namísto vernisáže chce muzeum v lednu uspořádat vzpomínkový  večer s kulturním programem.

Po absolutoriu na JAMU (1973) a krátkých angažmá v Naivním divadle v Liberci, v brněnském Divadle na provázku, ve vlastní divadelní skupině Pirám při Vysokoškolském klubu v Brně, v Hanáckém divadle v Prostějově a v Divadle Zdeňka Nejedlého v Ostravě byla spolu se svým mužem Ludvíkem Kavínem po podpisu Charty 77 donucena k emigraci do Rakouska, kde oba dostali politický azyl a posléze i rakouské občanství. V roce 1978 založili nezávislou divadelní skupinu pod názvem Theater Brett. Nejdříve inscenovali hry Jiřího Koláře Světlo světa a Jáma. Kromě těchto úspěšných aktovek se věnovali vlastní autorské a režijní tvorbě. Kromě Rakouska hráli často i v cizině. V roce 1981 obdržela Nika Brettschneiderová rakouskou hereckou Kainzovu cenu.

S divadlem skupina kočovala až do roku 1984, kdy získala stálé působiště ve Vídni. Scéna na adrese Münzwardeingasse 2 se brzy stala neoficiálním centrem české kulturní emigrace. Theater Brett s oblibou uvádělo hry z oblasti absurdního a surrealistického divadla, důraz kladlo na autory z východní a střední Evropy. Za svoji éru uvedlo Theater Brett na 150 inscenací, z toho více než třicet ve světové premiéře. Od roku 1990 učila Nika Brettschneiderová na divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně hereckou a pohybovou výchovu. V roce 1997 se zde habilitovala a stala se vedoucí ateliéru herecké výchovy. Obdržela Zlatou medaili JAMU a v roce 2007 byla  prezidentem republiky jmenována profesorkou dramatických umění. 

Nika Brettschneiderová zesnula předčasně ve věku 67 let. S jejím odchodem ukončilo definitivně svoji éru také Theater Brett ve vídeňské Münzwardeingasse, jemuž věnovala valnou část svého života a tvůrčí energie.

Výstavu NIKA připravilo Oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea u příležitosti nedožitých sedmdesáti let Niky Brettschneiderové.
Dietrichsteinský palác, Brno, 11. 11. 2021 – 27. 2. 2022
Odborná příprava: Mgr. Hana Ocetková
Spolupráce: Mgr. Ludvík Kavín, Mgr. Veronika Valentová, Ph.D.
Grafické řešení: Václav Houf
Tisk: CAT CUT, s.r.o., Škrobárenská 482, 617 00 Brno
Realizace: Výstavní oddělení MZM