deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Ruth Bruckner Photography
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spektakel Kulturherbst | „Vienna meets Prague“

Pod heslem „Vienna meets Prague“ proběhl ve dnech 25. až 27. září první ročník kulturního festivalu Spektakel Kulturherbst, který dle slov jeho pořadatelů ze spolku pro podporu umělců a kulturní diverzity v Rakousku Art is: vídeňskému publiku nabídl pozvánku na kulturní, hudební
a kulinářskou cestu do hlavního města České republiky

Vídeňané se zájmem o nezávislou kulturu měli možnost o posledním zářijovém víkendu přijít
do divadla Spektakel na Naschmarktu a seznámit se s činností hned několika mladých českých umělců: V pátek 25. září byl festival zahájen recitálem koncertního mistra České filharmonie Jana Mráčka, v sobotu pokračoval výstavou děl malířky Evy Yurkové a koncertem kytaristy a písničkáře Václava Fuksy. V neděli byl zakončen autorským čtením soudobých českých spisovatelů, jejichž díla v Rakousku publikuje vydavatelství Kétos. Sobotní kulturní program doplnilo symposium o životě a díle Jana Patočky vedené Ludgerem Hagedornem, vedoucím Patočkova archivu na vídeňském IWM.

Čas mezi vyprodanými představeními mohli hosté festivalu strávit ve foyer a divadelní kavárně Spektaklu, zakoupit si suvenýry vytvořené pražskými designéry, informovat se o českém hlavním městě a také okusit moderní interpretaci tradičních českých lívanců.

Festival podpořili starostové obou hlavních měst Michael Ludwig (Vídeň) a Zdeněk Hřib (Praha), Ministerstvo kultury České republiky prostřednictvím Českého literárního domu, Rakousko-česká společnost a také Velvyslanectví České republiky a České centrum.

Velkou podporovatelkou festivalu byla již od počátku příprav velvyslankyně Ivana Červenková. Ve své řeči, kterou festival v pátek večer zahájila, mimo jiné zmínila, že obě hlavní města nepojí jen staletí společné kulturní historie, ale že i dnes si obě metropole (a jejich mladí obyvatelé) v oblasti kultury mají co nabídnout. Závěrem vyslovila svůj obdiv pořadatelům, že pilotní ročník festivalu postavili na nohy v nelehké době koronavirové pandemie a naději, že v roce 2021 se festival uskuteční již bez epidemiologických opatření a v o to větším rozsahu.