deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání ocenění Artis Bohemiae Amicis panu Dietmaru Grieserovi

(Archivní článek, platnost skončena 15.03.2015.)

Ve čtvrtek 13. 3. 2014 obdržel rakouský spisovatel Dietmar Grieser z rukou pana velvyslance České republiky v Rakousku Jana Sechtera významné ocenění v oblasti kultury, cenu Artis Bohemiae Amicis.


Od roku 2000 ministři kultury oceňují rezortní medailí Artis Bohemiae Amicis významné osoby, které cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Mezi oceněnými jsou např. choreograf Jiří Kylián, spisovatelé Pavel Kohout a Arnošt Lustig nebo režisér a držitel Oskara Jiří Menzel.

U příležitosti významného životního jubilea, 80. narozenin pana prof. Griesera, se ministr kultury České republiky rozhodl udělit tomuto významnému autorovi několika bestsellerů ocenění Artis Bohemiae Amicis.

Slavnostní předání ceny, které se uskutečnilo na půdě českého velvyslanectví ve Vídni, zahájil pan velvyslanec Jan Sechter. Poté pan Grieser přečetl ukázku ze své knihy Česká babička aneb Cizinec je našinec (Argo, 2011), která se věnuje spletitým dějinám česko-rakouských vztahů a vazeb.

Laudatio přednesla paní Komm-Rat. Mara Martin, zástupkyně příznivců knih pana Griesera.

Slavnostní večer svým hudebním vystoupením zpestřil Pazifik Jugendorchester Wien pod vedením pana Shih.

Prof. Dietmar Grieser, mimo jiné držitel Stříbrného Čestného odznaku Za zásluhy o Rakouskou republiku (1983) a knižní ceny Buchpreis der Wiener Wirtschaft (2005), se narodil 9. března 1934 v severoněmeckém Hannoveru a studoval publicistiku a společenské vědy v Münsteru, Mnichově a Vídni. V rakouské metropoli se v roce 1957 usadil natrvalo a působil jako redaktor týdeníku „Wiener Samstag“ a korespondent německých médií Südwestfunk, Hessischer Rundfunk, Frankfurter Rundschau a jiných. Dvacet let po svém příchodu do Vídně získal rakouské státní občanství. V roce 1973 vydal svou první knihu Von Schloß Gripsholm zum River Kwai/Literarische Lokaltermine (Verlag S. Fischer, Frankfurt) a rok poté se stal členem PEN Clubu.

Prof. Grieser je úspěšným autorem celkem 43 knih populárně naučné literatury, které vydal v rozmezí let 1973 až 2013. Jeho literární reportáže a kulturně historické eseje jsou mezi laickou i odbornou veřejností ceněné především pro svou obsahovou správnost i vytříbený jazykový styl. Jeho přednášky, resp. čtení se těší velkému zájmu rakouského a německého publika.

Ve svých knihách se autor mimo jiné věnuje spletitým dějinám česko-rakouských vztahů a vazeb. Mezi jeho díla, která mají vztah k českému prostředí, patří např. sbírka esejí Česká babička, aneb Cizinec je našinec (Argo, 2011), kterou vydal v roce 2006. Prostřednictvím esejí mají čtenáři příležitost objevit české a moravské kořeny význačných osobností rakouských dějin, a rovněž si připomenout stopy někdejšího soužití obou národů v rámci habsburské monarchie.

Galerie


Verleihung des Artis Bohemiae Amicis an Bestsellerautor Dietmar Grieser