deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Od 22. 11. 2021 platí v Rakousku lockdown pro všechny osoby

Od pondělí 22. 11. 2021 platí v celém Rakousku lockdown pro všechny osoby (tedy i pro osoby očkováné nebo které prodělaly onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech). Uvedená omezení neznamenají uzavření hranic do Rakouska, resp. zákaz vstupu cizinců na území Rakouska. Lockdown je zatím vyhlášen  do 11. 12. 2021 včetně.
 

Lockdown zahrnuje následující opatření:
 

Obchody, služby, volný čas, kultura - zavřeny jsou všechny obchody s výjimkou obchodů s potravinami, lékáren, drogerií, čerpacích stanic, bank, pošt či trafik. Také  služby s úzkým kontaktem se zákazníkem (kadeřnictví, pedikúra, apod.)  jsou mimo provoz. Volnočasová (bazény, zoo, zábavní parky, taneční školy, apod.) i kulturní (divadla, kina, muzea, knihovny,..) zařízení jsou uzavřena taktéž.

Uzavření restaurací, hotelů a dalších ubytovacích zařízení (nevztahuje se na již ubytované osoby po dobu, kterou si před zavedením lockdownu sjednaly); možné je také ubytování z neodkladných pracovních důvodů. Umožněna je donáška či vyzvednutí jídla v restauracích. Jídlo nesmí být konzumováno v okruhu 50 m od restaurace.

Zákaz vycházení - opustit obydlí je možné pouze z následujících důvodů:
1. Odvracení bezprostředního nebezpečí života, zdraví, majetku
2. Pomoc potřebným, výkon práva na rodinný život a plnění rodinných povinností
3. Pokrytí základních potřeb (nákup základních nezbytností, návštěva rodičů, partnera nežijícího v téže domácnosti, dalších důležitých kontaktních osob, cesta k lékaři, na očkování/test, návštěva hřbitova, mše, obstarání zvířat)
4. Cesta do práce/školy
5. Pobyt v přírodě o samotě nebo s rodinou či blízkými osobami
6. Účast na soudních/úředních jednáních
7. Účast na volbách
8. Účast na vybraných setkáních, např. pohřbech či demonstracích

Minimální odstup - ve veřejné dopravě, na veřejných místech, v práci, v domech s pečovatelskou službou a na dalších místech se vrací pravidlo 2m minimálního odstupu od osob, které nežijí ve společné domácnosti.

- Školy - prezenční výuka zůstává zachována pro "děti, které to potřebují". Vláda však apeluje na rodiče, aby děti nechali doma, pokud je to možné (nejedná se tak o klasickou distanční výuku pro všechny). Otevřené zůstávají také mateřské školy.

Práce - na pracovišti nadále platí pravidlo 3G (vč. antigenních testů z oficiálních testovacích míst). Platí však doporučení výkonu práce z domova tam, kde je to možné.

- Respirátor typu FFP2 - nařízena je povinnost nosit respirátor typu FFP2 ve všech vnitřních prostorech (s výjimkou soukromých prostor). To se týká také pracoviště, pokud nejsou odděleny ochrannými přepážkami (např. plexiskly). Povinnost nosit FFP2 nadále platí také ve veřejných dopravních prostředcích a při spolujízdách. Neplatí pro děti do 6 let, děti ve věku 7-14 a těhotné mohou nosit roušky.

- Sport - vrcholové sportovní akce (např. ligové fotbalové zápasy) se mohou uskutečnit, ale bez diváků. Obecně je jinak zakázán vstup do vnitřních sportovišť (s výjimkou vrcholových sportovců), na venkovních sportovištích je možné provozovat bezkontaktní sporty jednotlivě nebo s osobami ze společné domácnosti. Lyžování na sjezdovkách je možné, vleky a lanovky jsou otevřeny osobám po předložení dokladu 2G (očkovaný/uzdravený) - nemusí předkládat děti do 12 let.

Výletní lodě, zájezdní autobusy - využívání těchto dopravních prostředků je během lockdownu zakázáno, nelze tedy jimi přijíždět do lyžařských center.

Pro pendlery, pracovníky mezinárodní dopravy apod. se pravidla vstupu na území Rakouska (překročení hranice) nemění, musí však na území Rakouska dodržovat omezení vyplývající z lockdownu. Také dosavadní pravidla cestování tranzitem z/do jiné země (např. z/do Itálie) nebo na vídeňské letiště a zpět zůstávají v době lockdownu v platnosti.

Podmínky vstupu (překročení hranic) do Rakouska, včetně výjimek pro tranzit, pendlery, mezinárodní dopravu a další kategorie osob naleznete zde.