deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Paul Ehrlich Institut
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změna platnosti očkovacích certifikátů Janssen (Johnson & Johnson) v Rakousku od 3. 1. 2022

Od 3. ledna 2022 jsou očkovací certifikáty osob očkovaných jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson) při čerpání služeb během pobytu v Rakousku v Rakousku vykazovány jako neplatné. Pro zachování platnosti očkovacího certifikátu je nutné přeočkování, a to i kdykoli po 2. 1. 2022, nikoli však později než 270 dnů od aplikace první očkovací dávky. Jedna dávka vakcíny Janssen v kombinaci s jakoukoliv další očkovací látkou je považována za doklad 2G a umožňuje přístup ke službám. Uvedená pravidla se týkají prokazování bezinfekčnosti při čerpání služeb během pobytu v Rakousku, např. při ubytování, vstupu do restaurací či používání vleků; podmínky vstupu (překročení hranice) na území Rakouska se nemění.

Od 3. ledna 2022 jsou očkovací certifikáty osob očkovaných jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson) při kontrole v Rakousku vykazovány jako neplatné. Pro zachování platnosti očkovacího certifikátu je nutné přeočkování nejdříve 28 dní po prvním očkování, a to přednostně mRNA vakcínou schválenou EMA (BioNTech/Pfizer nebo Moderna). 

Stávající certifikáty je možné při pobytu v Rakousku (čerpání služeb) nadále využívat k prokazování bezinfekčnosti v případě, že současně platí, že osobě byl alespoň 21 dní před očkováním proveden pozitivní PCR test na SARS-CoV-2 nebo před očkováním byla prokázána přítomnost neutralizačních protilátek (doba platnosti očkování: 270 dnů od vakcinace; POZOR: Od 1. 2. 2022 dochází ke zkrácení uznávání doby platnosti některých očkovacích certifikátů předkládaných při pobytu v Rakousku za účelem čerpání služeb - blíže ZDE).

Uvedená změna však vylučuje použití stávajícího očkovacího certifikátu jako jediného dokladu bezinfekčnosti při pobytu v Rakousku, tzn. prakticky se osoba s takovým očkovacím certifikátem nemůže od 3. ledna 2022 v Rakousku ubytovat v hotelu/využívat lyžařských vleků/navštívit restauraci. Přeočkování se v takovém případě považuje za druhou očkovací dávku; bylo by považováno za posilovací dávku pouze v případě, že alespoň 21 dní před původním očkováním byl proveden pozitivní PCR test na SARS-CoV-2 nebo před očkováním byla prokázána přítomnost neutralizačních protilátek. 

Výše uvedená změna platnosti očkovacích certifikátů nemá vliv na podmínky prokazování bezinfekčnosti při vstupu (překročení hranice) do Rakouska, tzn. stávající certifikáty zůstávají pro tento účel v platnosti i po 2. 1. 2022, tedy nadále je možné přicestovat do země za těchto podmínek:

buď s jednou dávkou vakcíny Janssen (Johnson & Johnson) a PCR testem,

nebo s jednou  dávkou očkovací látky Janssen v kombinaci s  jakoukoliv další  očkovací dávkou, což  je pro účel překročení hranice považováno za posilovací dávku (booster), tedy PCR test se v tomto případě nevyžaduje.

Podrobnosti k aktuálním podmínkám vstupu a pobytu v Rakousku naleznete zde.