deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Marie Pachtová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Beseda s ekonomem Pavlem Nesetem

Velvyslanectví české republiky v Rakousku hostilo 21. října networkingové setkání krajanského spolku ALUMNI-CZ-Austria, tentokrát s členem Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) a vedoucím katedry Ekonomie a práva na Škoda Auto Vysoké Škole Mgr. Pavlem Nesetem, Ph. D. Tématem byla aktuální ekonomická situace v České republice, rostoucí inflace a ceny energií. O kulturní program se postaral spolek Vlastenecká Omladina, který návštěvníky při této příležitosti pozval na svůj muzikál Rebelové.

Beseda a networkingové setkání s ekonomem Pavlem Nesetem se konala v pátek 21. října v prostorách velvyslanectví České republiky ve Vídni. Hlavním tématem jeho přednášky byla hospodářská situace v České republice a v dalších zemích střední Evropy ve výhledu na letošní zimu a nejbližší léta. Účastníky přivítal zástupce velvyslance Jakub Novák.

Přednáška nabídla kritické zhodnocení, ale i pozitivní výhled. Pavel Neset účastníky ubezpečil, že plynu je v českých zásobnících dost a Česko letošní zimu zvládne. Informoval také o aktuálních krocích Vlády, která zastropovala občanům ceny energií (tj. dodavatelům uhradí rozdíl do výše tržní ceny ze státního rozpočtu). Perspektivy na další období jsou ale více než nejasné a podle Neseta je třeba vnímat zejména tempo růstu zadlužování státu. Inflace by sice neměla dál výrazně růst, ale s jejím snížením na rozumnou výši můžeme počítat nejdříve v roce 2024. Pokud by bohatší země v EU (hlavně Německo) přistoupily k vysoké dotaci vlastních ekonomik, kterou si ČR nemůže dovolit, naše firmy v konkurenci jen těžko obstojí. A nad vším se vznáší nejistota z pokračující ruské agrese na Ukrajině.

Pod následujícím odkazem si můžete poslechnout rozhovor mezi panem profesorem Nestem a cesko-vídenským ekonomickým expertem Romanem Zemanem - Country Controller ve Vienna Insurance Group ve Vídni.

Na facebookovém profilu ALUMNI-CZ-Austria naleznete také fotoalbum z akce.