deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Vídeň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko předalo Kontaktní ambasádu NATO Slovinsku

Zastupitelský úřad České republiky ve Vídni vykonával od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2020 roli tzv. Kontaktní ambasády (KA) NATO v Rakousku. Za agendu odpovědná diplomatka Katarína Hynková prezentovala NATO jako garanta bezpečnosti v prostoru, jehož součástí je i neutrální Rakousko. Dne 28. ledna 2021 za svou práci převzala od rakouské ministryně obrany Klaudie Tanner medaili za zásluhy o vojenskou obranu země. Zároveň Velvyslanectví České republiky ve Vídni předalo štafetu pro následující dvouleté období Velvyslanectví Slovinska.
 

Česká republika má v působení jako KA NATO bohaté zkušenosti, přesto je každá štace jiná. Zatímco Litvě česká KA NATO na začátku tisíciletí předávala zkušenosti se vstupem do Aliance, v Izraeli podporovala vznik Izraelsko-atlantického fóra a v Jordánsku zprostředkovala účast místního ženského komanda na Dnech NATO. Také česká KA NATO ve Vídni brala během opakovaného působení v neutrálním Rakousku v potaz národní specifika.

Rakousko požívá vážnosti jako aktivní člen programu Partnerství pro mír (PfP) a přispěvatel k bezpečnosti euroatlantického prostoru, a to i díky svému významnému zapojení do aliančních operací jako KFOR. Na spolupráci i interoperabilitě rakouských a aliančních sil mají proto zájem obě strany.

Nebylo naší ambicí a ani v našich silách ovlivňovat rakouský postoj ke způsobu  zajištění vlastní bezpečnosti. Jako KA NATO jsme nicméně řadou konkrétních aktivit přispěli ke sdílení toho nejlepšího z aliančního a českého know-how. Zájmu vysokých rakouských důstojníků, poslanců a expertů se těšila např. námi organizovaná setkání s předsedou Vojenského výboru NATO gen. Petrem Pavlem, se zástupcem velitele Mnohonárodní divize severovýchod brig. gen. Karlem Řehkou, diskuse s Alexandrem Vondrou, expertní semináře k rezilienci, k budování obranných schopností, k jadernému odstrašení aj. Ve vojenském muzeu jsme oslavili výročí vzniku NATO a PfP. Kousek Aliance jsme přivezli také na vojenská velitelství ve Štýrském Hradci a v Salcburku.

Sami bychom mnoho nedokázali. Děkujeme našim partnerům na rakouském Ministerstvu obrany i v Akademii národní obrany, Stálé delegaci ČR při NATO, našemu pražskému ústředí a v neposlední řadě také české nevládní organizaci Jagello2000.

Galerie


Předávání kontaktní ambasády NATO