deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Svět motorů
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR zavedla elektronickou dálniční známku, papírové kupony končí

Rok 2020 je posledním, kdy vozidla do 3,5 tuny na zpoplatněných úsecích českých dálnic využívají klasické papírové dálniční kupóny. Ministerstvo dopravy ve spolupráci se Státním fondem dopravní infrastruktury spouští od 1. 1. 2021 systém elektronické dálniční známky.
 

Druhy a ceny elektronických dálničních známek se oproti roku 2020 nemění. I v roce 2021 bude možné zakoupit známku s platností na:

  • - jeden rok za 1 500 Kč,
  • - 30 dní za 440 Kč, 
  • - 10 dní za 310 Kč.

Roční známka nebude na kalendářní rok jako doposud, ale na 365 dní od data počátku své platnosti.

Prodej známek byl zahájen 1. 12. 2020. Zakoupit všechny varianty je možné s devadesátidenním předstihem.

Známky je možné zakoupit:

  • - na státním e-shopu na webu www.edalnice.cz,
  • - v mobilním telefonu, pro který bude tato webová stránka optimalizována pro jednoduché použití,
  • - prostřednictvím samoobslužných kiosků, které budou rozmístěny zejména v příhraničních oblastech nebo začátcích zpoplatněných dálnic,
  • - na pobočkách České pošty nebo čerpacích stanicích EuroOil.

Při nákupu přes e-shop stačí pouze zadat zemi registrace vozidla, vybrat jednu ze tří variant doby platnosti e-známky a SPZ. Po zaplacení kupující obdrží potvrzení. Toto potvrzení není nutné vozit s sebou.

Na webových stránkách www.edalnice.cz najdete v češtině, angličtině, němčině, polštině, mad'arštině či ruštině všechny důležité informace o elektronické dálniční známce i seznam poboček České pošty a čerpacích stanic EuroOil, případně dalších míst, kde bude možné dálniční e-známku koupit přímo.

Některá ekologická vozidla jsou od povinnosti zakoupit dálniční kupon osvobozena. To platí pro automobily na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí C02 do 50 g/km). Osvobození není automatické, je nutné podat žádost. FormuIář pro osvobození v jazyce českém, anglickém a německém je k dispozici v záložce https://edalnice.cz/osvobozeni/. Kromě webu www.edalnice.cz motoristům poradí také specializované call-centrum (+420 222 266 755 nebo email info@edalnice.cz - obojí dostupné pouze v českém a anglickém jazyce).