deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek převzal české předsednictví ve Slavkovském formátu

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) převzal 30. června 2021 v dolnorakouském Poysdorfu české předsednictví ve Slavkovském formátu. Společně se svým rakouským a slovenským protějškem se zúčastnili konference k digitálnímu humanismu a podepsali společnou deklaraci. Ministr Kulhánek při příležitosti převzetí českého předsednictví rakouskému i slovenskému protějšku poděkoval za obětavou pomoc při zvládání důsledků extrémní bouře, která o týden dříve zasáhla Břeclavsko a Hodonínsko.

Končící rakouské předsednictví v tzv. Slavkovském formátu, který od roku 2015 přispívá k rozvoji spolupráce mezi ČR, Rakouskem a Slovenskem, pozvalo ministry zahraničí do dolnorakouského Poysdorfu, aby se ve společnosti dolnorakouské zemské hejtmanky Johanny  Mikl-Leitner zúčastnili konference Digitální humanismus: Kompas pro občany během digitální transformace. Před samotnou konferencí, na níž přednesl hlavní projev prezident společnosti Microsoft Brad Smith, podepsal ministr Kulhánek spolu s rakouským ministrem evropských a mezinárodních záležitostí Alexanderem Schallenbergem a slovenským ministrem zahraničí Ivanem Korčokem tzv. Poysdorfskou deklaraci k digitálnímu humanismu. V ní se signatáři přihlásili k odpovědnosti za etické a politické důsledky rozvoje moderních technologií pro ochranu soukromí, obhajobu lidských práv či budování důvěry v demokratické instituce.

Setkání v Poysdorfu rovněž poskytlo rámec pro symbolické předání předsednictví ve Slavkovském formátu, jehož se po Rakousku od 1. července na 12 měsíců ujímá ČR. Tzv. Slavkovská spolupráce se zejména v době pandemie osvědčila jako užitečná platforma sousedského dialogu. Ten ČR, Rakousko a Slovensko letos vedou i v oblastech dopravy, energetické bezpečnosti a energetické infrastruktury, digitalizace, záležitostí EU, spolupráce v oblasti mezinárodního práva, rozvojové spolupráce a spolupráce se zeměmi západního Balkánu.

Ministr Kulhánek v neposlední řadě využil příležitosti, aby partnerům poděkoval za pomoc, kterou jejich země poskytly jižní Moravě po ničivém tornádu, které zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek 24. června 2021.

Poysdorfská deklarace k digitálnímu humanismu (PDF, 2 MB)

přílohy

Poysdorfská deklarace k digitálnímu humanismu 1 MB PDF (Acrobat dokument) 1.7.2021