deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: BKA/Alexander Zillbauer
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Balaš jednal se svým rakouským protějškem

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš se dne 17. března 2023 osobně sešel ve Vídni s rakouským spolkovým ministrem pro vzdělávání, vědu a výzkum Martinem Polaschekem. Hlavními tématy společného jednání byla digitalizace, vzdělávání pedagogických pracovníků, výzvy v oblasti regionálního školství a výměna zkušeností vedoucí k budování moderní školy na obou stranách hranice. Společné setkání bylo zakončeno návštěvou vídeňského Školského spolku Komenský. 

Rakouský ministr hned na úvod bilaterálního jednání ocenil loňské výsledky českého předsednictví v Radě Evropské unie a poděkoval ministru Balašovi za přijetí pozvání do Vídně. Po vzájemném představení členů delegace, jejíž součástí byla za českou stranu i paní náměstkyně Martina Běťáková a za rakouskou stranu náměstkyně Barbara Weitgruber, se oba ministři věnovali během společného rozhovoru digitalizaci ve vzdělávání, umělé inteligenci, vzdělávání pedagogických pracovníků se zaměřením na pregraduální vzdělávání a aktuálním výzvám v oblasti regionálního školství. Oba ministři se shodli na potřebě realizovat ve svých zemích reformy nutné pro budování moderní školy a vyjádřili zájem spolupracovat při hledání nejvhodnějšího způsobu k provedení plánovaných reforem v oblasti vzdělávání prostřednictvím výměny informací.

Následně se oba ministři přesunuli do vídeňského Školského spolku Komenský, kde se dvojjazyčně od školky po maturitu vzdělává na 550 dětí a který v loňském roce velkolepým Rokem vídeňských Čechů a Slováků oslavil 150 let své existence. Oba ministři se zde osobně sešli se starostou Školského spolku Komenský Karlem Hanzlem, který jim zároveň předal jako dar knihu pojednávající o historii českého školství ve Vídni, a ve svých vystoupeních přislíbili pokračování podpory Školského spolku ze strany svých zemí.